Tajemství krásných pokojových rostlin? Každý pěstitel má své tajemství, jak se o květiny starat. Důležité je ošetřování rostlin, ale taktéž pravidelná zálivka. Hydratace půdy je při péči o pokojovky klíčová, protože rostliny nedostatkem vláhy mohou chřadnout a může dojít k usychání pupenů.
Jak ale správně zalévat a hlavně čím? Neexistuje jednoznačný názor, ale mnozí zahradníci doporučují zalévání minerální vodou. Jaké jsou výhody a nevýhody této zálivky?
Skvělé hnojivo s obsahem draslíku a hořčíku
Pěstitelé, kteří doporučují zalévání interiérových rostlin minerální vodou, zmiňují hlavně pozitivní vliv na vývoj vlivem obsažených minerálů, především draslíku a hořčíku. Velmi vhodná je taková zálivka u sukulentů, doslova balzámem je pro aloe vera.
Sukulenty díky zahnojení minerální vodou dobře prospívají a mají zdravější odstíny. Také begóniím prospívá minerální voda, obdobně u doma oblíbených kaktusů najde kladnou odezvu. Při zálivce minerální vodou je dobré nechat vodu přes noc ustát v konvičce, aby se odpařil oxid uhličitý.
Ne všechny rostliny minerálku snesou
Pěstitelé, kteří argumentují proti používání minerálky coby zálivky, poukazují na rozdílnost chemického složení jednotlivých druhů vod. Z toho důvodu je obtížné vypočítat požadované množství vody a minerálů, aby šla minerálka použít ke zahnojení.
Navíc některé obsahují alkalické uhličitany nebo uhličitan vápenatý, které vysloveně škodí azalkám, orchidejím, kaméliím nebo anturiím. Těm dokonce hrozí odpadnutí pupenů a celkové zvadnutí.
Domácí experimenty mohou rostlinám ublížit
Používat k zálivce minerální vodu je možné tedy je občasně a jen u správně zvolených rostlin. Navíc se nesmí jednat o agresivní, příliš mineralizovanou vodu nebo s vyšším obsahem solí, které by mohly negativně ovlivnit růst a vývoj květin.
Pro zálivku je vhodnější použít běžnou vodu z kohoutku, kterou necháte v konvičce přes noc ustát. Dojde k odpaření chloru a také ustálení teploty na pokojovou. Rostlinám by příliš studená nebo teplá voda mohla ublížit.
Není vhodná ani dešťová voda
Zatímco v minulosti byla dešťová voda odborníky doporučována, v dnešní době se od tohoto doporučení ustupuje vzhledem k lokalitám se znečištěním. Právě kyselé sloučeniny v dešťové vodě by mohly také rostlinám uškodit, proto je možné použití jen takové, kterou byste zachytili až po půl hodině intenzivního deště, kdy je vzduch již od lokálních nečistot pročištěn.
Pro dobrý růst rostlin je také vhodné v zimním období kromě zálivky dbát na denní světlo, aby ho rostliny získaly co nejvíce a pravidelně kypřit zeminu.