Zkušený zahradník prozradil tajemství úspěšného množení růží

Růže jsou ozdobou každé zahrady. Jejich mohutné vonné keře lákají hmyz a zároveň vytvářejí nádherná květenství v různých barvách. Pěstování růží je poměrně rozšířený koníček, nabízející velmi rychlé a překrásné úspěchy. Chcete-li si rozesadit růžové keře po celé zahradě, nemusíte kupovat drahé sazenice, jejich množení lze snadno realizovat z řízků, které získáte z jednoho již vzrostlého keře odstřihnutím menších výhonků.

Co si všechno na množení růží připravit

Na rozdíl od pěstování ze semene, jehož prostřednictvím získáte jednu samostatnou rostlinu, pěstováním z řízků můžete dosáhnout košatých rozvětvených keřů, které mohou sloužit jako přirozený plot dělící zahradu či předzahrádku na několik samostatných úseků. Růžové keře poskytují relativně bujné rostliny (dřeviny), které se poměrně rychle rozrůstají. Prostřednictvím řízků můžete namnožit již vyšlechtěné unikátní odrůdy, kterým se bude ve stejných podmínkách dobře dařit.

Co je řízek a jak jej vytvořit

Řízky jsou části rostlin, které umožňují nové zakořenění. Získávají se z mateřských keřů odříznutím stonku ve správném místě (obvykle se jedná o části s novými výhonky), které se následným ošetřením znovu zakoření a zasadí na příslušné místo. U růží se používají tři druhy řízků, které jsou pořizovány vždy z výhonků aktuálního roku, a to:

  • řízky z měkkého dřeva – odřezávají se vždy na stonku těsně pod nově vytvořeným květem (má obvykle zelenou barvu), tento způsob získávání řízků je nejčastější
  • řízky z mladého mírně zdřevnatělého stonku – odebírány ze stonku větší délky, jeho barva již pomalu přechází do hněda – řízek se odřezává na konci léta nebo na začátku podzimu
  • řízky z tvrdého dřeva – tyto jsou odebírány na začátku zimy z již zatažených hnědých stonků

Stáří stonku ovlivňuje úspěch zakořenění a rozpěstování pouze částečně, velmi důležité je k množení vybírat takové části rostliny, které jsou zdravé a ideálně nepoškozené ani mechanicky, ani případnými nemocemi. Před odříznutím stonek vždy důkladně prohlédněte.

Jak na zakořenění řízku

Podaří-li se vám odříznout zdravý neporušený stonek, jeho zakořenění pak vyžaduje zajištění všech potřebných podmínek. Pro zakořenění si připravte následující:

  • ostré a čisté zahradní nůžky
  • kbelík s teplou vodou
  • kořenový hormon (tedy přípravek podporující zakořenění květů obsahem příslušných živin)
  • malou misku pro rozmíchání přípravku
  • dřevěnou tyčku nebo tužku

Následný proces přípravy a zakořenění řízku zahrnuje tyto kroky:

1. Vyberte si vhodný květ pro odebrání řízku a odstřihněte jej v potřebné vzdálenosti od květu podle toho, v jakém ročním období a fázi květenství jej odebíráte.

2. Odstraňte okvětní lístky a okvětí a stonek seřízněte pod úhlem 45° těsně pod prvními lístky. Stejně tak odřízněte konec stonku pod daným úhlem nad posledním setem listů. Stonek ihned vložte do kbelíku s teplou vodou.

3. Stonek následně nastříhejte na menší části (asi po 20 cm) – na každém řízku by měly být alespoň 4 trny (kolínka).

4. Odstraňte všechny listy kromě těch u horní části stonku.

5. Poté, co jsou řízky nachystány, je potřeba si dále připravit prostor pro jejich rozpěstování. Mělo by se jednat o stinnou část zahrady, se slunečním svitem pouze během části dne.

6. Pro řízky vykopeme asi 16 cm jamky, které v případě, že je půda těžká ve spodní části naplníme pískem.

7. Následně naplníme jamky směsí hrubého písku a perlitu (v poměru 1:1) a důkladně je zavlažíme.

8. Připravíme si přípravek na zakořenění v malé misce rozmícháním s vodou.

9. Při sázení pak jednotlivé řízky namáčíme do prostředku, vždy tak, aby byla špička hormonem celá pokrytá.

10. Pro každý řízek v jamce vytvoříme díru pomocí dřevěné tyčky hlubokou asi 10 cm a řízek vsuneme přibližně do poloviny do připravené díry. Hlínu kolem řízku uhněteme.

Takto rozesazené řízky následně přikryjeme buď seříznutou PET láhví nebo sklenicí – při zakořeňování musí být vždy zaklopené tak, aby k nim mohlo sluneční světlo. Řízky přihnojujte pouze v případě, že jejich zakořenění neprobíhá dostatečně rychle.

Pěstování řízků z brambory

Řízky je možné nechat zakořenit také pomocí brambory. Rozdíl spočívá ve vložení řízku namočeného do kořenícího hormonu přímo do oloupané brambory a následného zasazení a překrytí. Místo sadby je potřeba neustále zvlhčovat, brambora pak řízku dodává potřebné živiny.

Fotografie: Zen.yandex

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]