Doba odmrazovaní lednice a mrazáku se dá značně zkrátit. Stačí využít ručník a plastovou stěrku

Fotografie: Piotrus / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Čím větší námraza ve vaší lednici nebo mrazáku je, tím víc energie lednice k provozu spotřebovává, aby ochladila potraviny v ní uložené. Takto můžete lednici snadno odmrazit.

Používáním lednice a jejím častým otvíráním roste pravděpodobnost vzniku námrazy na stěnách lednice nebo mrazáku. Pokrývka ledu může zhoršit chladící funkce lednice, a dokonce ji i nenávratně poškodit. Led může pokrýt i těsnění na dvířkách, takže vám dveře půjdou jen těžko otevřít a zase zavřít. Pokud se vám nepodaří těmto problémům předejít, můžete vyzkoušet tento jednoduchý trik a vaši lednici snadno odmrazit.

Jak předejít vzniku námrazy v lednici

V dnešní době mají téměř všechny lednice samoodmrazovací funkci, díky které je nižší pravděpodobnost vzniku námrazu uvnitř lednice. Přesto se námraze ve skutečnosti vyhnete jen stěží. Abyste snížili pravděpodobnost vzniku ledové krusty, nenechávejte dvířka lednice nikdy dlouho otevřená. Čím déle na potraviny uvnitř lednice působí teplý vzduch, tím více energie musí lednice vydat k jejich ochlazení. Navíc může teplo způsobit větší vlhkost uvnitř lednice, která pak zmrzne na stěnách. Ze stejného důvodu byste do lednice neměli dávat ani nic horkého.

Jak lednici snadno rozmrazit

Prvním krokem pro snadné rozmrazení lednice a mrazáku, je vypnout lednici a všechny potraviny z ní vyndat. Do láhve s rozprašovačem nalejte horkou vodu. Pokud chcete vnitřek lednice vyčistit, můžete přidat trochu univerzálního čisticího prostředku. Do vnitřku mrazáku umístěte malý ručník a pomocí rozprašovače nastříkejte na led horkou vodu. Abyste silnou vrstvu ledu oddělili, použijte k tomu dřevěnou nebo plastovou stěrku. Nikdy k této práci nepoužívejte ostré nástroje, abyste ledničku a mrazák nepoškodili.

lednice čištění
Fotografie: Freepik

Díky horké vodě bude led rychle tát a jeho odstranění pro vás bude mnohem snadnější. Kdykoliv vám půjde led těžko odstranit, nastříkejte na něj horkou vodu a chvíli počkejte než se ledová krusta prohřeje. Zbývající vodu a nečistoty vyčistěte pomocí hadříku. Lednici znovu zapněte a všechny potraviny do ní vraťte. Nezapomeňte také setřít led z povrchu potravin. Pravidelným čištěním a odmrazováním lednice můžete prodloužit její životnost.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]