Odvzdušnění radiátorů před topnou sezonou by mělo být samozřejmostí

Topná sezona je před námi. I proto je důležité nezapomenout na jednu věc, kterou je odvzdušnění radiátorů. Jedná se o postup, který zajistí bezproblémové topení. Jedině tak si můžete být jisti, že po zapnutí radiátoru bude teplota v interiéru taková, jaká má být. To proto, že v něm bude pouze voda a nikoliv vzduch, který efektivitu topení snižuje. A jak správně odvzdušnit?

Vypněte kotel a čerpadlo

Jako první je třeba vypnout jak kotel, tak i čerpadlo. Při odvzdušňování radiátoru je důležité, aby byl celý okruh vypnutý a voda nebyla čerpána. Bez tohoto kroku je daný postup v podstatě nemožný.

Otevřete topení

Nyní je třeba vzít si příslušný klíč, popřípadě šroubovák, pomocí kterého začnete otevírat topení. Tedy konkrétní závit. V tuto chvíli si připravte hrneček nebo misku, jelikož z topení může začít vytékat nebo dokonce prskat voda. Tu je třeba zachytit.

Zachytávejte vzduch i vodu

Nyní už stačí zachytávat kapající vodu spolu se vzduchem do mističky. Takto postupujte u každého radiátoru. A to vždy až do doby, než dojde k tomu, že spolu se vzduchem začne vytékat větší množství vody. Jakmile máte všechny radiátory hotové, pamatujte na to, že tím odvzdušnění radiátorů ještě hotové není.

Postup ještě jednou opakujte

Nyní je třeba opět zapnout kotel a také čerpadlo. A to z důvodu, aby se v radiátorech vytvořil opět správný tlak. Následně je třeba znovu obojí vypnout a provést druhé odvzdušnění radiátorů. Vzduchu už v tomto případě nebude tolik, jelikož jste ho dostatek odpustili při první fázi. Opět postupujte stejně u všech radiátorů a následně máte hotovo.

Topení bude efektivnější

Daný postup doporučujeme jak nyní před topnou sezonou, tak i minimálně jednou během ní. Čeho tím docílíte? Efektivnějšího vytápění, kdy ve vašich radiátorech nebude proudit nepotřebný vzduch, ale budou plné vody, která je k vytápění potřeba. To povede k efektivitě, komfortu i celkovému snižování nákladů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]