Použité čajové sáčky už nevyhazujte. Jejich zázračná využití v domácnosti vám ušetří spoustu peněz

Fotografie: BydlímeÚtulně

Čajové sáčky nemusíte po vylouhování hned házet do koše. Látky obsažené v černém čaji mohou být prospěšné jak vám samotným, tak i rostlinám.

Když si uvaříte černý čaj z pytlíku, obvykle ho stačí v hrnku nebo konvici vylouhovat jen krátce a části prospěšných látek, které čaj obsahuje, se vlastně zbavíte. A to je škoda. Použité sáčky od čaje totiž nabízejí mnohostranné využití, jež může být přínosné v domácnosti. A také pro osobní péči členů rodiny. Vlhké sáčky lze použít jako obklady na unavené oči. Přiložíte-li vlhký použitý sáček na štípance od hmyzu, podrážděná pokožka se zklidní a opadnou otoky.

Nevyhazujte čajové sáčky předčasně

Řeč je především o sáčcích s pravým černým čajem, ten má největší účinky. Alternativně ale můžete využít i zelený čaj nebo sáčky bylinkové. Ovocné čaje uvedené účinky postrádají.

  • V domácnosti se čajové sáčky osvědčily jako pohlcovače zápachu v lednici; když je tam vložíte suché, tak kromě zápachu pohltí i přebytečnou vlhkost.
  • Použité sáčky od čaje jsou také užitečné při čištění mastného nádobí. Třísloviny pomáhají rozpouštět tuky.
  • Čerstvě použitý, ještě mokrý čajový sáček můžete přiložit jako obklad na opuchlá oční víčka, případně i na štípance od komárů, píše web PimaLiving. Nejprve sáček na chvíli namočte do studené vody nebo ho dejte zchladit do lednice. Pak si ho přiložte na postižené místo. Čaj pomůže zmírnit otok, zarudnutí a další podráždění. Stejně tak čajový obklad pomáhá odstranit tmavé kruhy pod očima.
  • Trpíte-li na opary, přikládejte si vlhké sáčky na postižená místa; látky v čaji obsažené totiž působí protivirově.
  • Čerstvé, ale i použité sáčky černého čaje mohou přispět k lesku tmavých vlasů po umytí.
  • Pro relaxaci a péči o tělo lze použité sáčky přidat do koupele. Antioxidanty, které čaj obsahuje, pomáhají zklidnit pokožku a podpořit její regeneraci.

Zápalkové hnojivo na rostliny působí jako živá voda. Dodá jim látky, které nenajdete ani v obchodě

  • Po nadměrném slunění si můžete připravit 2–3 litry černého čaje, nalít do vany, přitočit vodu a dopřát si zklidňující koupel.
  • Hnojení pokojových rostlin – čaj ze sáčků funguje i jako hnojivo pro pokojové květiny. Dokáže podpořit růst a také ničí škůdce. Chcete-li chránit kořenový systém před houbovými infekcemi, vylouhujte sáčky ve vodě a výluhem pak rostlinu zalijte.
  • Když jsou vám i po umytí cítit ruce po česneku a cibuli nebo po rybách, čaj pomůže zápach eliminovat. Stačí, když sáček s čajem při mytí v rukou trochu promnete.

Čajem proti parazitům

Čajové sáčky hrají důležitou roli při hubení hmyzu v kuchyni. Na webu EleganzaPlus radí pokládat sáčky na okenní parapety, poličky i stoly. Dotěrný hmyz pak urychleně opouští místnost. Efekt lze umocnit tak, že sáčky pokapete mátovým olejem. Tato kombinace dokáže odpudit i mravence a pavouky.

Až si budete jisti, že čajový sáček nelze využít už žádným jiným způsobem, vysypte jeho obsah na kompost. Házet tam celé sáčky není možné doporučit, neboť ve většině případů nejsou papírové, nýbrž obsahují příměsi umělých vláken. A ty by se v kompostu nerozložily. Na webu BydlímeÚtulně zjistíte, že čajové sáčky lze využít i dalšími způsoby: k mytí nádobí i toalety.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*