Osvědčené domácí postupy platí na ucpaný odpad nejlépe

Určitě jste to již zažili. Máme na mysli ucpaný odpad. Voda z umyvadla či dřezu nechce odtékat a z odpadu se line nelibý zápach. Nezbývá nic jiného než pustit se do jedné z nejméně oblíbených domácích činností, čištění odpadu. Dnes vám ale přinášíme několik rad a tipů, s jejichž pomocí si s ucpaným odpadem snadno a rychle poradíte.

Jedlá soda, ocet a sůl – nesmrtelná kombinace

Již naše babičky znaly a používaly kombinaci těchto přípravků. Vyzkoušejte ji i vy, výsledek stojí opravdu za to. Smíchejte půl šálku jedlé sody a čtvrt šálku soli, následně je nasypte do odpadu. Mezitím si ohřejte šálek octa a rovněž ho nalijte do odpadu. Rychle odpad zakryjte, abyste zabránili úniku vzniklé pěny. Nechte směs působit po dobu patnácti až třiceti minut a odpad pak následně propláchněte horkou vodou.

Sůl – první pomoc pro odstranění zápachu

Pokud vás trápí nepříjemný zápach vycházející z kuchyňského či koupelnového odpadu, sáhněte po soli. Sůl vyčistí potrubí zevnitř a současně odstraní bakterie a nepříjemné pachy. Do vypouštěcího otvoru nasypte půl šálku soli a zalijte ji vroucí vodou. Stejným způsobem postup několikrát zopakujte a bude po nepříjemném zápachu.

Ocet a jedlá soda – klasické a jednoduché řešení

Většina lidí čistí odpad klasickým způsobem za použití kombinace jedlé sody a octa. Stačí do odtoku nasypat přibližně šálek jedlé sody a nechat několik minut působit. Následně smíchejte ocet s horkou vodou v poměru jedna ku jedné a tuto směs nalijte do odpadu. Odpad zakryjte a nechte působit patnáct minut. Poté jen propláchněte horkou vodou a odpad bude vyčištěný.

Hydroxid sodný – poradí si se vším

Hydroxid sodný neboli louh je chemická sloučenina, která má schopnost přeměnit některé tvrdé látky na kapaliny. To se skvěle hodí při vyčistění silně zaneseného odpadu. Stačí v kbelíku smíchat tři litry studené vody s tři čtvrtě litrem tekutého louhu a vše důkladně promíchat. Tuto směs poté nalijte do odtoku a nechte asi dvacet minut působit. Nakonec jen propláchněte horkou vodou a nebudete věřit svým očím.

Základem všeho je prevence

Pokud se chcete čistění odpadu co nejvíce vyhnout, je nutné jeho zanesení a ucpání předcházet. Skvělým pomocníkem je obyčejné sítko, které zachytí všechny vlasy, kousky jídla a jiné hrubé nečistoty. Především vlasy totiž mají na ucpání odpadu velký vliv. Pomoci může také pravidelné proplachování odpadu horkou vodou, které například pomůže odstranit usazenou mastnotu z kuchyňského odpadu. A v neposlední řadě se nezdráhejte občas použít starý dobrý gumový zvon. Stačí do dřezu či umyvadla napustit trochu vody a přiložit zvon tak, aby neunikal vzduch. Pumpováním zvonu pak vznikne podtlak, který zanesené trubky účinně uvolní. Následný vodní vír, který při vypouštění vody vznikne, je znamením, že odpad opět funguje, jak má.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]