Péče o česnek v červnu: Měsíc, který rozhoduje o tom, zda letošní úroda bude hojná nebo tragická

Fotografie: Pixabay

Pěstovat česnek není úplně tak snadná záležitost, pokud nejste v tomto oboru zkušení zahradníci. Proto přinášíme několik tipů, jak o česnek pečovat, aby prospíval.

Když se zahradník rozhodne pěstovat česnek, v hlavě ho trápí 2 hlavní věci: aby vršky česneků nevysychaly a nezežloutly, a aby kořínky rostly do velkých hlaviček. Česnek roste ve 2 fázích. Při rozrostu získává zelenou hmotu, a poté se rozvíjí podzemní část. V těchto fázích je však podstatné nenechat česnek osudu, ale dopomoci vlastní silou. Česnek jinak může uschnout a z úrody zbydou pouze seschnuté hlavičky.

První fáze péče o česnek

Sazenice česneku brzy na jaře berou výživu hřebíčku, který je nutné společně s česnekem zasadit do země. Postupem času se tato výživa ztrácí, a kořeny v tu dobu ještě nejsou dostatečně vyvinuté, aby do sebe správně vstřebávaly živiny z půdy. Z toho důvodu začne česnek schnout a žloutnout, bez ohledu na to, jak často záhonky zaléváte. Abyste tomu zabránili, je nutné poskytnout rostlině dusík, a to především ve fázi, kdy začínají růst listy. Je potřeba taky poskytnout síru, bez které se česnek neobejde a neabsorbuje dusík tak účinně.

Jak ale poskytnout česneku správné množství dusíku a síry? Nejdřív je potřeba si tyto 2 věci opatřit. Seženete je ve specializovaných obchodech nebo v zahrádkářských potřebách. Jakmile toto máte, můžete se pustit do přípravy. Na 10 litrů studené vody použijete 1 polévkovou lžíci dusičnanu amonného a síranu hořečnatého. Pořádné promícháte, a poté směs nalijete pod kořeny česneku. Směs pomůže nejen růstu, ale také výrazně zahustí stonek, a to vám to vám z menší části může zaručit větší hlavičky česneku.

Druhá fáze péče o česnek

Ve druhé fázi česnek zpomaluje růst natě a své síly začne dávat do vývoje hlaviček. V tomto případě musíte pobídnout česnek k intenzivnějšímu výkonu přidáním hnojiva. Kdy přesně přidat hnojivo poznáte snadno – když se objeví asi desátý list. Rostlina potom začne vylučovat dusík, ale měla by obsahovat fosfor a draslík. Obojí je velice bohaté na dřevěný popel, který je účinný pro lepší růst česnekových hlav. Abyste získali potřebný roztok, smíchejte 1 šálek popela do 10 litrů vody, a směs nalijte pod kořeny.

Fotografie: Pixabay

Důležité je, aby jakékoliv hnojivo, které česneku chcete přidat, bylo aplikováno na vlhkou půdu. Rostliny pak hnojivo lépe absorbují a dobře se v něm aklimatizují. Proto je nutné záhony česneku pravidelně zalévat. Je ještě další možnost, jak rychle přivést správnou výživu kořenům. Stačí pouze udělat rýhu přímo do záhonu, kde česnek pěstujete, a do ní hnojivo nasypat.

Zdroj: GardeningKnowHow