Určitě doma máte svůj oblíbený pár kalhot. Jsou ušité z rifloviny? Pokud ano, naučte se hlavní zásady péče o džíny. Jaké to jsou? Poradíme vám. Zvláště důkladně čtěte, pokud k daným kalhotám máte nějaký vztah. Mohou to být ty, které máte nejdéle, nebo takové, které vám perfektně padnou a jsou vždy dobrou volbou, když chcete dobře zapůsobit. Jak ale o džínovinu správně pečovat, aby látka dlouho vydržela v perfektním stavu, aby se nevytahovala a aby zůstala i barevně stálá?
Zásady správného praní
Řada lidí by tvrdila, že džínovinu je možné šetrně prát pouze v ruce. A možná to tak i vy děláte, ale je to skutečně nezbytné? Odpověď je jednoduchá – nezbytné to není, ale namísto toho je potřeba dodržovat řadu dalších zásad, které vám zaručí maximální kvalitu vašich oblíbených džínů po dlouhou dobu.
V prvé řadě je vždy nutné pamatovat na to, že džíny je potřeba před praním vždy dát naruby. Tímto způsobem lze účinně zmírnit opotřebení, v důsledku, kterého bledne barva a ztrácí se také pružnost látky. Důležité je také zapnout zip i knoflíky, aby se látka zbytečně nevytahovala nesprávným směrem. Pokud jsou vaše džíny děravé nebo na sobě mají záměrně opotřebované části, je dobré tyto části sepnout dohromady speciálním klipem na praní, který zabrání tomu, aby se díra dále zvětšovala nebo došlo k nežádoucímu párání tkaniny.
Neméně podstatný je i výběr správného pracího prostředku. Používejte takový, který je určen na praní barevného prádla, případně rovnou takový, který je určen na džínovinu. V dnešní době se již takové přípravky dají koupit v každé větší drogerii. Tyto přípravky totiž obsahují speciální enzymy, které pomáhají vázat barvu uvnitř látky a chránit ji před vlivy chlóru a dalších bělicích látek. Volte také spíše jemný prací cyklus na nižší teploty. Je sice pravda, že pro odstranění zašlých skvrn je potřeba vyšší teplota, ale raději volte co nejnižší možnou teplotu a máchejte vždy ve studené vodě.
Jak na sušení
Neméně důležitý je i celý proces sušení džínů. Pokud používáte sušičku prádla, je dobré zvolit režim s nízkou teplotou a džíny ideálně vyndat ještě tehdy, když jsou lehce vlhké, a nechat je doschnout na vzduchu. Samozřejmě je s tím více práce a déle to trvá, ale na kvalitě džínů se to jistě projeví. Pokud sušičku nepoužíváte, pak je stačí obyčejně vyvěsit na šňůru na prádlo a nechat proschnout. Vyhněte se ale sušení prádla na přímém slunci. Slunce by z nich mohlo velice rychle vytáhnout barvu, kterou se vám podařilo při správném praní ochránit. Zvlášť pokud vaše džíny obsahují podíl lycry nebo jiného elastického materiálu, je obecně lepší se sušičce úplně vyhnout. Vyšší teplota elastická vlákna výrazně oslabuje a po pár vypráních by z úzkých elastických džínů mohl být vytahaný a nevzhledný kus.
Ještě lepší výsledky
Přidáváme ještě pár tipů, jak můžete úspěšnost praní a péče o džíny zvýšit. Důležité je například vyhnout se přecpávání pračky. Džíny perte spíše s menším množstvím prádla, aby uvnitř bubnu nedocházelo ke zbytečnému mačkání prádla. Snažte se také pečlivě oddělovat tmavé a světlé džíny, aby se vzájemně nezabarvovaly.
Mimo jiné se doporučuje neprat džíny příliš často. Pokud máte ve zvyku košili po jednom použití dát do prádla, k džínům se chovejte trochu jinak. Ideální je využít je alespoň čtyřikrát, než půjdou zase do pračky. Někteří lidé dokonce džíny neperou častěji než několikrát do roka, ale to už je extrém. Pokud víte, že se vám džíny častěji špiní, zkuste se na skvrny zaměřit bez toho, aniž byste celé džíny prali. Využijte žlučové mýdlo, kterým v ruce odstraníte zažranou špínu, a kalhoty vyčistíte bez nutnosti dávat je celé zase do pračky. S těmito postupy budou vaše džíny dlouho stejně hezké, jako když jste je koupili. Ušetříte tedy také spoustu peněz za nákup nového oblečení, které už prostě nebudete potřebovat.