Péče o parkety nemusí být složitá. Ocet s vodou se perfektně hodí k jejich údržbě

Parkety jsou velice populárním typem podlahové krytiny především pro svůj působivý vzhled. A ani péče o parkety není složitá. Aby vypadaly stále dobře, je zapotřebí o ně správně pečovat. Mnoho lidí na to zapomíná a nevěnuje jim dostatek času, přestože chtějí, aby stále vypadaly dobře. Proto pro vás máme zajímavý tip, jak rychle a snadno zvládnout důležitou údržbu parketové podlahy.

Dbejte o parkety, ať je nemusíte čistit

Pokud se chcete vyhnout příliš častému a zdlouhavému čištění, je nejlepším řešením na parkety dbát. Díky prevenci znečištění a poškození vydrží mnohem déle v perfektním stavu. Základní pravidlo zní, nechoďte s botami a pantoflemi po parketách, protože špína a případná vlhkost nahromaděná v podrážkách obuvi poškodí strukturu podlahy. Ideální teplota, která by měla být v místnosti, je 18 až 20 °C a vlhkost pak 50 až 60%. Je velice důležité větrat během zimy a za sušších měsíců, aby se zabránilo praskání a deformování parket.

Recept na čištění parket

V obchodech můžete koupit mnoho přípravků určených pro čištění parket. Existují však levnější a stejně účinné metody, jak podlahu spolehlivě vyčistit. Tento postup lze provádět pro celkové čištění, když je třeba parkety umýt, ale i pro lokální znečištění, když se ušpiní jen část místnosti. Pro přípravu domácího čisticího prostředku budete potřebovat:

  • Velký kýbl z 3/4 plný teplé vody
  • 250 ml octa
  • 250 ml přírodního tekutého mýdla

Postup čištění

Vše v kýblu dobře smíchejte. Tento roztok je ideální na parkety, ale i na jiné typy dřevěných podlah. Před mytím ještě celou místnost vysajte vysavačem, abyste odstranili suché nečistoty a mohli čistit jen usazeniny, které se nedají jinak odstranit. Poté již roztokem vytřete podlahu, jako to děláte s běžnými chemickými prostředky. Dobré je následně ještě otřít parkety čistou vodou, abyste spláchli mýdlo a vůni octa. Po mytí vždy parkety ošetřete specializovanými přípravky pro leštění.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]