Laminátové podlahy jsou oblíbené již několik let. Důvodů je hned několik, dobře vypadají a péče o plovoucí podlahu není složitá. Navíc laminátové podlahy dokáží věrohodně napodobit dřevo, kámen i další přírodní materiály. Víte ale, jak se o ně starat, aby vypadaly stále jako nové? Přinášíme vám několik jednoduchých rad a tipů, jak o plovoucí podlahu správně pečovat a prodloužit tak její životnost.
Pravidelnost a jemnost
Jedním ze základních, ale velmi důležitých pravidel je pravidelný úklid, který z podlahy odstraní veškeré hrubé nečistoty. Nejrůznější kamínky či zrnka píku totiž mohou podlahu snadno poškodit. K jejich odstranění vám postačí smeták či vysavač se speciálním nástavcem s jemným kartáčem. Nepoužívejte standardní kartáč, má příliš hrubé štětiny, které by mohly podlahu poškrábat. Podlahu také zametejte vždy ve směru lamel, lépe tak odstraníte i nečistoty, které jsou usazené mezi ve spárách mezi jednotlivými částmi podlahy. Velkým pomocníkem v ochraně podlahy před nečistotami jsou rohožky, vhodné je umístit je nejen před vchodové dveře, ale také například do předsíně.
S vodou opatrně
Druhým neméně důležitým pravidlem je používání pouze malého množství vody. Pokud byste totiž vody použili příliš, mohla by způsobit zvlnění podlahy. Na vytírání plovoucích podlah se doporučuje používat spíše teplejší vodu. Vytírat byste vždy měli v podélném směru lamel nikoli příčně. Nejvhodnější je k vytírání použít speciální mop z mikrovlákna, který důkladně vyždímejte, aby byl pouze mírně mokrý. Vytírat je vhodné od prostředka podlahy ke krajům, abyste si případně nepošlapali již vytřenou čistou podlahu. Nezapomínejte také na to, že vzhledem k tomu, že je mop pouze mírně vlhký, musíte ho opakovaně namáčet a ždímat.
Pozor při výběru čisticích prostředků i manipulaci s nábytkem
Pozornost věnujte také výběru čisticích prostředků, které budete používat. Na laminátové podlahy se nesmějí používat prostředky, které obsahují silná rozpouštědla, vosky, oleje či bělidla, nevhodné jsou také čisticí prostředky s abrazivními částicemi, které by mohly narušit povrchovou vrstvu podlahy. K běžnému vytírání postačí voda s trochou saponátu či dětského šamponu. Nejlepší ale samozřejmě je pořídit si speciální čisticí prostředky určené přímo na plovoucí podlahy, které navíc obsahují leštidlo, které vaší podlaze dodá lesk. K sehnání jsou taktéž speciální přípravky ve spreji, které jsou určené k čistění na sucho. Pozornost se vyplatí také při manipulaci s nábytkem, těžký nábytek či ostré hrany je lepší polepit speciálními podložkami, ochráníte tak podlahu před vznikem případných vrypů a škrábanců. Druhou možností je umístění tohoto nábytku na malé koberečky, které zároveň místnost zajímavě oživí. Problémem mohou být také židle a křesla s kolečky, v tomto případě je nutné opatřit je speciálními měkkými kolečky, která jsou určena pro laminátové podlahy.
Jak na odolné skvrny?
Pokud někde na podlaze objevíte skvrnu, kterou nelze odstranit pomocí mopu, vytvořte si na její vyčistění speciální roztok vody s octem. Doporučuje se šedesát mililitrů octa na jeden litr vody. Za pomoci jemného hadříku roztokem skvrnu lehce odstraníte. Stejným roztokem můžete v případě silného znečistění vytřít i celou podlahu. K čistění laminátových podlah, ať už skvrn či celých ploch, nikdy nepoužívejte v současné době populární parní čističe, pára by mohla způsobit nevratné deformace a poškození podlahy.