Čištění spár mezi obklady a dlaždicemi bez jakékoli námahy. Díky této fintě se vyčistí doslova samy

Fotografie: Couch-scratching-cats / Public domain

Spáry mezi obklady a dlaždicemi se dříve nebo později zanesou. Zejména ty v koupelně nebo v kuchyni. Zjistěte, jak jim vrátit původní vzhled.

Čištění spár většina lidí odkládá, neboť předem ví, že tato činnost je hodně náročná, a ještě ke všemu s nejistým výsledkem. Jenže provádět tuto součást hygieny domácnosti byste měli pravidelně. A víte proč? Samozřejmě kvůli vzhledu; ovšem to není všechno. Mnohem horší je fakt, že v koupelně, na toaletě i v kuchyni se v nemytých spárách snadno drží bakterie. Takže provádět čištění spár jednou či dvakrát do roka rozhodně nestačí.

Tipy pro snadné čištění spár

Čištění spár mezi obklady a dlaždicemi je náročný úkol, ale existují jednoduché metody, které vám práci usnadní. Můžete se tak vyhnout zdlouhavému drhnutí. Jednou z nich je použití domácího roztoku z jedlé sody a vody, radí na webu DomekIOgrodek. Smíchejte tři díly jedlé sody s jedním dílem vody a vytvořte hustou pastu, kterou nanesete na spáry. Nechte působit asi hodinu. Pak jemně vyčistěte úzkým kartáčkem.

Tento postup je šetrný k obkladům a nezanechává škodlivé chemické zbytky. Nedrhněte příliš silně, abyste spáry nepoškodili! Jedlá soda totiž udělá většinu práce za vás. Další možností je použití roztoku z peroxidu vodíku a jedlé sody. Docílíte tak silného čisticího, ale i bělícího efektu. Opět připravte pastu ze tří dílů jedlé sody a jednoho dílu peroxidu. Naneste na spáry, nechte nějakou dobu působit a poté vyčistěte kartáčkem; web HouseGrail doporučuje nový kartáček na zuby.

Díky tomuto geniálnímu postupu se váš rošt z trouby vyčistí doslova sám během několika minut

Jak na mastnou špínu a plíseň

Spáry mezi obklady a dlaždicemi v kuchyni jsou kromě nečistoty také mastné. Pro odstranění mastnoty, ale i vodního kamene můžete vyzkoušet roztok z octa a vody, který aplikujete pomocí rozprašovače. Pro větší účinnost, a také proto, aby vám přípravek z obkladů nestékal, použijte místo vody saponát, třeba Jar na mytí nádobí. Smíchejte 60 ml octa s polévkovou lžící Jaru. Vznikne hustší konzistence, a tak se čistidlo ve spárách lépe udrží. Při práci s jakýmkoliv z uvedených přípravků používejte rukavice, abyste předešli podráždění pokožky.

K čištění spár použijte ocet, jedlou sodu, jar. A rukavice.
Fotografie: Pixabay

Po každém čištění spáry důkladně opláchněte čistou vodou, aby se odstranily všechny zbytky použitých prostředků a zachoval se původní vzhled vašich obkladů a dlaždic. Někdy se ve spárách dokonce začne vytvářet i plíseň. I té se dokážete účinně zbavit. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1 : 1 a přidejte 4 lžíce citronové šťávy. Roztok nalijte do rozprašovače a postříkejte plesnivé spáry. Opět nechte nějaký čas působit. Nakonec omyjte obklady či dlažbu čistou vodou a vytřete do sucha. Octem a jedlou sodou vyčistíte také skvrny na koberci – o tom jsme na BydlímeÚtulně rovněž psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*