Výraznou chuť vlastnoručně vypěstovaného česneku doprovodí pocit hrdosti. Klíčové je rostliny nepřelévat

Fotografie: Depositphotos

Pěstování česneku není nijak náročné. Stačí vědět, co mu prospívá, a budete se těšit z vlastní úrody této vynikající plodiny.

Česnek je se svou pronikavou vůní a charakteristickou chutí univerzální bylinkou používanou v kuchyních po celém světě. Byla by škoda si nevypěstovat vlastní. S úspěchem se dá dokonce pěstovat i na balkoně nebo terase. Jak si tedy vlastní česnek vypěstovat a jaké podmínky potřebuje, abyste mohli sklízet zdravé palice této všestranné rostliny?

Výběr česneku a výsadba

Pro sadbu vybírejte kvalitní a zdravé hlízy sadbového česneku. Vyhněte se používání česneku zakoupeného v obchodě, protože může být ošetřený proti klíčení. Česneku se daří v propustné a dobře odvodněné půdě, bohaté na organickou hmotu. Půdu zbavte plevelů a přidejte do ní kompost nebo dobře rozložený hnůj. Česnek upřednostňuje mírně kyselou půdu s pH mezi 6,0 a 7,0.

Česnek se obvykle sází na podzim, pár týdnů před zmrznutím půdy. Můžete ho však zasadit i brzy z jara. Rozdělte česnekové hlízy na jednotlivé stroužky, na nichž ponechte papírovou slupku. Vyberte slunné místo a vytvořte brázdy nebo jednotlivé otvory o hloubce asi 3–5 cm. Jednotlivé stroužky sázejte špičkou nahoru ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Půdu zakryjte a jemně utlačte. Poté česnek důkladně zalijte.

Pěstování a sklizeň

Česnek potřebuje pravidelnou vlhkost, ale může být citlivý na přemokření. Jak česnek postupně dozrává, snižujte jeho zálivku, abyste předešli hnilobě kořenů. Použijte vrstvu organického mulče, jako je sláma nebo drcené listí, aby se udržela půdní vlhkost. Nepřihrnujte však mulč příliš blízko stonkům, aby nezačaly uhnívat.

dozrávající česnek na zahradě
Fotografie: Freepik

Česnek je žrout živin. Přihnojte ho tedy vyváženým hnojivem přibližně měsíc po výsadbě. Hnojení opakujte, jakmile vyroste do výšky přibližně 12 cm. Vyhněte se nadměrnému používání hnojiv obsahujících dusík, protože to může podporovat růst listů na úkor tvorby cibule. Česnekové hlízy jsou připravené ke sklizni, když spodní listy začnou žloutnout a polehávat. U kvetoucího česneku je to ve chvíli, kdy se zakroucený stonek s pacibulkou narovná.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]