Petúnie lákají na svou krásu. Vytvořte si z nich unikátní dekoraci na zahradu

Fotografie: Pixabay

Petúnie jsou klasickými kvítky, které se vysazují především do truhlíků na okno. Velmi dobře se uplatňují k odhánění hmyzu, a navíc mají krásná barevná květenství, které domu dodávají rustikální ráz.

Pěstování petúnií je poměrně jednoduché a můžete je aranžovat mnoha způsoby, mezi nimiž vyniká moderní petúniová věž, jež se může stát krásnou ozdobou především teras nebo balkonů. A jak takovou petúniovou věž vyrobíte?

Vyrobte si petúniovou věž v několika jednoduchých krocích

Aby bylo možné pěstovat petúnie do výšky, je potřeba jim zprostředkovat dostatek závlahy a živin. To se zajišťuje vertikální výsadbou do připraveného mřížový, jež umožňuje velmi neotřelé aranžování do pestrých vzorů – petúnie kvetou v různých odstínech od bílé přes jemnou růžovou až po sytě fialovou – uspořádat je můžete pravidelně nebo namátkou.

Výroba petúniové věže

Pro výrobu petúniové věže budete potřebovat větší květináč, pletivo s širokými oky a plastovou fólii (může se jednat i o odpadkový pytel, musí však být velmi silný a dosahovat odpovídajících vlastností, co se týká odolnosti vůči vlhkosti. Postup výroby věže je pak následující:

1.    Příprava pletiva

Vyberte si o něco menší květináč než ten, do nějž budete věž usazovat a srolujte kolem něj pletivo do výšky. Tento květináč slouží jen k zajištění kulaté podstavy pletivového válce a dále jej už nebudeme potřebovat.

Při práci používejte zahradnické rukavice, abyste se neporanili. Jakmile pletivo smotáme do válcovitého útvaru, zajistíme jej stahovacími pásky – takto si vytvoříme vnitřní nosnou konstrukci věže.

2.    Obvodová izolace věže

Pletivo je potřeba důkladně zpevnit, aby nedošlo během používání k jeho rozmotání. K tomuto slouží rovněž stahovací pásky. Pletivo následně postavíme do květináče s připravenou hlínou a dobře zajistíme.

Celou konstrukci pak vyložíme plastovou fólií a nahoře opět zajistíme pásky (dole by měla být fólie otevřená). Takto je věž připravená k sázení.

3.    Sázení petúnií

Do připravené věže nasypeme hlínu – nejdříve do jedné třetiny, poté ji důkladně zalejeme. Stejný postup opakujeme pro druhou a třetí třetinu výšky. V izolační fólii uděláme v jednotlivých okách pletiva díry, do kterých následně vysázíme petúniové sazenice. Ty pak doplníme také z vrchu květináče a věže.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]