U kamarádky na zahradě jsem si všimla nádherné ozdoby. Vytvořila si ji sama ze starého kbelíku

Fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Plastové kbelíky jsou neuvěřitelně univerzální. Lze je využít k mnoha účelům, neboť jsou odolné a poměrně dobře se čistí.

Mohou sloužit jako úložné prostory pro různé předměty. A to od stavebních materiálů až po potraviny – pokud jsou ovšem vyrobeny z nezávadného plastu. Plastové kyblíky, ale i jiné plastové nádoby lidé rovněž často používají při zahrádkaření. Hodí se jak pro pěstování rostlin, tak třeba na vodu nebo míchání hnojiv. V domácnosti mohou posloužit jako odpadkové koše, úložné prostory pro čisticí prostředky, na hračky, nebo dokonce jako improvizované stoličky.

Recyklované kbelíky v bytě i na zahradě

Kdo je kreativnější povahy, může s trochou invence a chuti do práce plastové kbelíky a nádoby přeměnit na květináče, lustry, ale i jiné dekorativní předměty. Navíc recyklace a opětovné používání plastových kbelíků pomáhají snížit environmentální dopad a podporují udržitelné praktiky. Kbelíky jsou skutečně multifunkční výrobky, které mohou být upraveny a přizpůsobeny pro širokou škálu použití.

Kbelíky na zahradě

  • Poslouží k pěstování rajčat běžným způsobem i vzhůru nohama.
  • Na balkoně či terase pomohou vytvořit bylinkovou zahrádku.
  • Hydroponické pěstování rostlin – hydroponie je pěstování rostlin ve vodě, kde jako pěstební médiu můžete využít keramzit.
  • Nastavěním kbelíků na sebe můžete založit vertikální způsob pěstování.
  • Do kbelíků vysázejte vodní rostliny a usaďte do jezírka, radí web SelfSufficientProjects.
  • Kbelíky využijte i pro rostliny, které se příliš rozrůstají, např. bambus, máta, meduňka aj. Zasaďte je do kbelíku, do nějž jste vytvořili několik otvorů, a celé vsaďte do země.

Netušila jsem, proč si ode mě kamarádka chtěla vzít starý kyblík. Vytvořila z něj elegantní koš na prádlo

Jak využít kbelík v interiéru

V interiéru by se vám vzhled obyčejného plastu nemusel zamlouvat. Ale i to má řešení. Můžete si povrch upravit nějako vhodnou technikou: pytlovinou, provazem, tapetou, nátěrem či jinými, dnes užívanými způsoby. Zkuste si z velkého plastového kbelíku vyrobit třeba sedací stoličku s úložným prostorem. Kbelík dobře vyčistěte. Jeho vnitřek můžete zachovat v původním stavu, ale povrch si vytvořte dekorativní. Můžete nalepit pěknou tapetu, polepit kbelík látkou, anebo můžete z látky ušít jak vrchní, tak i vnitřní obal.

Víko poslouží jednak k uzavření naplněné nádoby, ale také k přechodnému posezení. Na horní stranu víka nalepte asi 3 cm vysoký molitan. A pak na víko ušijte potah ze stejné látky, jakou jste použili na kbelíku. Druhou možností je nejprve molitan látkou potáhnout a pak ho teprve na víko přilepit. Anebo nechte na potahu delší okraje, založte je a navlékněte do nich gumičku. Tak budete moci potažený molitan na víko navléknout a sundat pro případ vyprání.

Nebo zkuste vyrobit koš na hračky podle vloženého instruktážního videa, doporučuje web CPykami. Budete překvapeni, jak krásný produkt dokážete snadno a rychle vyrobit. A když zapojíte vlastní fantazii, vyrobíte si třeba i stojan na deštníky. Na BydlímeÚtulně se také dozvíte, jak doma vyrobit interiérové dekorativní květináče.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*