Plynové topení – Jak na něj

Topení plynem je vzhledem cenové dostupnosti a minimálnímu ekologickému dopadu stále populární. Pokud plánujete topit plynem, máte na výběr několik možností. Dnešní trh nabízí různé typy plynových kotlů, případně wawky. Každé z těchto řešení s sebou nese určité výhody, ale zároveň také nevýhody. Ať už sáhnete po jakékoliv variantě, v každém případě se cena instalace plynového topení bude lišit. Kolik stojí provoz a jaké jsou vstupní náklady?

Plynové topení a jeho (ne)výhody

Zemní plyn se sebou nese opravdu širokou řadu výhod. Začít můžeme u ekonomické stránky věci, toto palivo je totiž cenově velmi dostupné a zároveň má vysokou energetickou účinnost. Pokud plánujete na plynu i vařit, máte vyhráno. Provoz kuchyně na plyn totiž vychází několikanásobně levněji než té poháněné elektřinou. Moderní plynové kotle obvykle bývají plně automatické, takže jakmile začne topná sezóna, stačí nastavit termostat na požadovanou teplotu a užívat si teplo domova.

Abychom stále nehovořili pouze v superlativech, pojďme se podívat i na nevýhody toho způsobu topení. Cena instalace plynového topení je v porovnání s jinými druhy ohřevu přijatelná, ale musíte mít na paměti, že je potřeba pravidelně provádět revize, což samozřejmě pocítíte také po finanční stránce. Nutná je také plynová přípojka, která není dostupná všude, případně si můžete pořídit samostatnou plynovou nádrž, ale to také představuje další náklady a pravidelné doplňování plynu.

Kolik to bude stát?

Cena instalace plynového topení se liší v závislosti na typu radiátorů, rozloze domu a v neposlední řadě také na typu plynového kotle. Pokud bychom jako příklad vzali dům standardních rozměrů, mohla by se částka pohybovat kolem sto dvaceti tisíc korun. Do této sumy ovšem nejsou započteny náklady na zavedení přípojky nebo případné stavební úpravy. V případě rodinného domu o rozloze 100 m2 můžete počítat s částkou od 17 500 Kč na rok. Cena je samozřejmě orientační, protože vliv má také zateplení stavby nebo třeba typ použitých oken.