Po konci topné sezóny se vyhněte této časté chybě, která české domácnosti stojí tisíce korun

Fotografie: Donald Trung / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ventil radiátoru lidé po ukončení topného období zpravidla zavřou. A to je zásadní chyba. Můžete si tím způsobit řadu nepříjemností v příští topné sezoně.

Topná sezóna už sice skončila, ale pro velké výkyvy v teplotách si možná někteří z vás ještě přitápí. A až tedy skončíte topnou sezonu i vy, dejte pozor na to, abyste neudělali stejnou chybu, jakou dost lidí s příchodem jara dělá. Tedy v době, kdy se netopí. Jedná se o radiátory. Jakmile skončí topné období a radiátory vychladnou, většina lidí v bytových domech s centrálním vytápěním ventily na radiátorech zavře. Majitelé rodinných domů to dělají jen ojediněle. Těžko říci proč, ale zkušenost je taková.

Proč nezavírat ventily radiátorů

Během jarních a letních měsíců, kdy už topení není v provozu, může totiž dojít k zatuhnutí regulačních prvků ventilů, uvádí web KobietaInteria. To by mohlo vést k tomu, že jimi na začátku další topné sezony neotočíte. Anebo i k závažnějšímu poškození. Otevřené ventily umožňují, aby se v systému udržovala cirkulace vzduchu – to pomáhá zabránit usazování nečistot a korozi. Navíc pokud nebudou ventily v létě uzavřeny, bude na počátku topné sezony efektivnější odvzdušnění radiátorů.

Obecně se totiž vůbec neví, že přes léto, kdy se netopí, je žádoucí ventily radiátorů nastavit na maximum, aby se vřeteno ventilu vrátilo do základní polohy. Při dlouhé letní nečinnosti někdy mívá ventil tendenci zatuhnout ve stlačené poloze. A s příchodem další topné sezony pak propouští jen minimální množství ohřáté topné vody. Potom se může zdát, že je těleso zavzdušněné. A přitom si to způsobíte sami. U vřetene se zbytečně namáhá pružina, a dokonce může zatuhnout nebo se poškodit regulační kuželka, uvádějí na webu IDnes.

Díky vhodné přípravě nebudou letní horka problém. Pomůže i zatemňování a načasované větrání

První pomoc při zatuhlém ventilu

Do zprovoznění ventilu je dobré se pustit ještě před zahájením nového topného období, dokud není systém natlakovaný. Avšak rozhýbat opětovně vřeteno ventilu nebývá snadné. Někdy je zcela zaražené do těla ventilu, takže není možné vzít ho do kleští a jednoduše rozhýbat. Zda se vám to podaří, bude záviset na vaší trpělivosti: sejměte hlavici ventilu, vezměte vhodný plochý předmět a zkoušejte vřeteno stláčet a uvolňovat. Po nějaké době by se tyčinka, která reguluje průtok vody radiátorem, měla zase rozpohybovat.

Ventil, zavřený mimo topnou sezonu, se může poškodit
Fotografie: Freepik

Pokud váš zákrok první pomoci nepomůže, nezbývá než ventil vyměnit. Ale stává se to jen ojediněle – termostatické ventily bývají spolehlivé a fungují spoustu let. Tak pamatujte: po skončení topné sezony povolte hlavici ventilu, nejlépe na maximum. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás také psali, že je nutné brzy vyměnit nevyhovující kotle. V opačném případě totiž hrozí vysoké pokuty.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*