Pokojové rostliny budou opět jako nové. Základem je správně vytvořený kompost

Nejrůznější pokojové rostliny jsou důležitou součástí našich domovů. Problém ovšem bývá s pěstováním některých z nich. Často vyžadují specifické podmínky i péči, a tak se stává, že rostlina, která při jejím pořizování oplývala nádhernými květy, se nám během několika týdnů doma doslova změní k nepozvání, květy opadají a rostlina je celkově ve špatném stavu. Přinášíme vám několik jednoduchých rad, jak se o vaše rostliny starat, aby vždy byly krásnou dekorací vaší domácnosti.

Řešení jménem kompost

Kompostovaný materiál je pro rostliny doslova zázrak. Stačí jednoduše materiál z kompostování přidat k běžnému substrátu do květináčů jako hnojivo a již po pár týdnech své rostliny doslova nepoznáte. A navíc se nemusíte obávat, pod pojmem kompost si dnes již nemusíte nutně představit kupu hnoje někdy v rohu zahrady. Kompostovat se dnes dá velmi jednoduše i v bytech, například pomocí tak zvaných vermikompostérů. Vermikompostér je speciální nádoba, která je určená k domácímu kompostování a využívá při tom kalifornské žížaly. Tyto žížaly mají schopnost přeměňovat biologické zbytky na organické hnojivo. Další variantou jsou elektrické kuchyňské kompostéry, které jsou velmi výkonné. Do vašeho domácího kompostéru pak můžete dávat téměř veškerý bioodpad z vaší domácnosti, tedy nejrůznější zbytky ovoce a zeleniny, listy, slupky či natě, dále zbytky z kávy či čaje, rozdrcené skořápky vajíček a také papírové ubrousky.

Zalévání nejen vodou

Chcete-li svým rostlinám prospět prostřednictvím zálivky a nechte přitom používat umělá hnojiva? Stačí do vody na zalévání přidat směs vytvořenou z rozmixované banánové slupky, dvou vaječných skořápek a půl šálku kávy. Všechny tyto ingredience jsou totiž velmi bohaté na nejrůznější minerální látky, jako je například fosfor, draslík, dusík a hořčík, které rostliny ke svému růstu a květům potřebují.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]