Při praní prádla se drtivá většina Čechů dopouští zásadního omylu. Tento mýtus ničí vaše oblečení

Fotografie: Depositphotos

Praní při nižších teplotách vody je trend současnosti. Souvisí to s moderním složením pracích prostředků a samozřejmě s ochranou životního prostředí.

Dříve jste byli zvyklí prát na 40 °C záclony a další textilie z umělých vláken. Méně nošené oblečení či jiný textil se praly na 60 °C. Při praní ručníků, ložního prádla či textilních plenek se nastavovalo vyváření na 90 °C. V dnešní době je to jinak, a to zejména díky vyšší intenzitě účinku pracích prostředků, uvádí web Bukvarche.

Výhody praní při nižších teplotách

Praní při nižších teplotách, jako je 20–30 °C, je doporučováno z několika důvodů. Za prvé je to šetrnější k oblečení, protože vyšší teploty mohou způsobit poškození jemných tkanin a také blednutí barev. Za druhé může praní při nižší teplotě výrazně snížit spotřebu energie.

To je nejen výhodné finančně, ale zároveň přispíváte k ochraně životního prostředí snížením emisí skleníkových plynů. Moderní prací prostředky jsou formulovány tak, aby byly účinné i při nižších teplotách. A to tedy umožňuje dosáhnout dobrých výsledků praní bez nutnosti použití vysokých teplot.

Tato praxe pomáhá prodloužit životnost oblečení, protože se minimalizuje riziko poškození textilního materiálu, které by mohlo být teplem způsobeno. Prádlo se může třeba srazit. Praní na 30 °C je vhodné pro většinu běžného prádla, pokud není velmi silně znečištěno. Přispět může i k prodloužení životnosti pračky. A to z něj činí efektivní volbu pro každodenní použití.

I ty nejhorší skvrny z prádla odstraníte díky tomuto snadnému triku, který vás nebude stát ani korunu

Co radí odborníci

Řada výrobců pracích prostředků a také odborníků na pračky doporučuje v některých případech praní i při teplotě 20 °C. Na některé textilie je tato teplota vody dostačující – prací prášek se rozpustí a čistotu zajistí sám, jak píše web Ariel.

Přišel tedy čas, abyste upustili od svých zvyků a začali prát své oblečení a bytový textil na nižší teplotu. Pokud si dobře přečtete návod na pracích prostředcích, zjistíte, že i výrobci vám to doporučují. Některým textiliím teplejší voda vyloženě vadí. Při dlouhém ohřívání vody se prádlo v bubnu zbytečně dlouho omílá, a tím se poškozují jeho vlákna (čtěte pokyny i na štítku textilu).

Výběr pracího prostředku

V současnosti je většina pracích přípravků specializována, tj. jsou určeny na konkrétní druh prádla. A proto byste měli například džíny prát v jiném prostředku než záclony. Většina z vás se domnívá, že při nižších teplotách se nezbavíte skvrn, které se na prádle objevují dnes a denně. V pracích prášcích, gelech, tabletách jsou však obsaženy enzymy a ty se zpravidla o skvrny postarají. Pokud skvrny předem namočíte do studené vody nebo je v ní předeperete, zmizí skvrny velmi rychle.

Praní na vyšší teploty

Pro některý textil však nízké teploty nemusí být vhodné. I když řada pracích prostředků působí dezinfekčně, je zapotřebí třeba ručníky, pyžama či ložní prádlo vyprat při vyšších teplotách, jak jsme radili na BydlíměÚtulně. A to zejména tehdy, když jsou členové vaší rodiny nemocní. Choroboplodné zárodky je nutno zničit horkou vodou. Minimum je tedy 60 °C, ale na různé druhy bacilů je lepší teplota vyšší.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*