Nejlepší způsoby, jak při praní zabránit ztrátě barvy z oblečení

Fotografie: Freepik

Ten, kdo miluje barvy, má doma spoustu kousků oblečení různých barev. Občas se ale může vyskytnout problém, že oblečení ztrácí svou barevnost a je den ode dne světlejší.

Pokud hledáte způsoby, jak tomu zabránit, poradíme vám několik domácích tipů. Nebudete muset do drogerie, ušetříte si tak cestu i čas a nakonec zjistíte, že domácí prostředky fungují opravdu dobře. Oblečení zůstane barevné tak, jak má, starší kousky můžete rozjasnit.

Fotografie: Freepik

Přirozeným způsobem obnovíte barvu oblečení a ušetříte přírodu

Můžete zkusit trik s černým pepřem. Jedna čajová lžička by měla stačit, dejte ji k prádlu do pračky. Pomůže zabránit agresivním detergentům narušit strukturu vláken, což může způsobit ztrátu barvy. Pepř funguje dobře s tmavým oblečením. Zbytky pepře se snadnou při máchaní a ždímání opláchnou.

Podobný účinek má obyčejná sůl. Chrání vlákna před nadměrnou ztrátou barevnosti během praní. Stejně jako pepř funguje nejlépe na tmavé oblečení, stačí nalít jednu sklenici soli do bubnu pračky.

Ocet se přidává nejen do pračky, aby oblečení neztratilo barvu, ale použijte ho i v případě, že jste koupili nový kousek do šatníku. Ocet také barvy uzavírá a ustaluje, takže se poté nestane, že vám tento kousek obarví zbytek prádla. Je také skvělý na ručníky, protože je změkčí. Nemusíte se bát jeho nepříjemného zápachu, ten totiž zmizí, až oblečení uschne.

Fotografie: Freepik

Citron je alternativou k octu

Citron skvěle funguje na světlé a bílé oblečení a také dobře odstraňuje skvrny. Po použití citronu vám bude oblečení navíc krásně vonět. Pokud jste milovníkem černého čaje nebo kávy, i tyto pochutiny pomohou vašemu prádlo uchovat si svou barvu. Hodí se na tmavé oblečení. Uvařte si 500 ml vody a vařte v ní černý čaj nebo kávu.

Poté nalijte do prádla a dejte vyprat. Nezapomeňte se ujistit, že v bubnu pračky máte opravdu jen tmavé kousky oblečení. Světlé prádlo byste si tímto způsobem zničili. Prací prostředky si můžete vyrobit také sami doma. Nepotřebujete k tomu mnoho surovin a vyrobit si ho můžete, kolik chcete. Je to také skvělý dárek pro ty, kteří myslí ekologicky a nechtějí zatěžovat životní prostředky chemickými prostředky.

Na výrobu budete potřebovat pouze sodu na praní a mýdlo. Také si připravte struhadlo na mýdlo a hlubší misku, ve které budete suroviny míchat. Do misky nastrouhejte mýdlo, přidejte sodu na praní a zamíchejte. Nepopleťte si sodu na praní s jedlou sodou. Směs nemíchejte moc rychle a rozhodně k ní nečichejte – může podráždit sliznice. Směs poté přesypte do nádoby, která má objem alespoň tři litry a uzavřete víčkem.

Zdroj: Thespruce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]