Bouřky jsou děsivé nejen pro lidi, ale také pro domácí mazlíčky. Chcete-li jim hlasité projevy přírody usnadnit, je potřeba vědět, jak svého pejska uklidnit.
Stejně jako velká spousta lidí, i psi se bojí bouřek, hromů a blesků. U domácích zvířat, podobně jako u ohňostroje, může bouřka a její projevy vyvolat strach, stres a úzkost, v některých případech dokonce i panické záchvaty. Proto se vyplatí vědět, jak ochránit svého pejska před bouřkou, aby tuto nepříjemnou chvíli snášel o něco lépe.
Příznaky strachu z bouřek u domácích mazlíčků
Abyste svému pejskovi mohli pomoci během hromů a blesků, je potřeba poznat, kdy má strach. Příznaky mohou zahrnovat spadlé uši a ocas, lapání po dechu a nadměrné slintání. Ovšem ne všichni psi se během bouřky chovají stejně.
Každý majitel psa by měl své zvíře bedlivě sledovat. Zpravidla kňučí, hledá úkryt nebo jakoukoli únikovou cestu, někdy se dokonce i vyhýbá kontaktu s člověkem. Ti, kteří na bouřky reagují mírněji, mohou působit trochu nervózně, přecházejí z místa na místo, klopí uši a ocas a mají vyděšený výraz. Hledají útočiště pod stolem, v šatně nebo v koupelně.
Extrémní panika vyžaduje behaviorální terapii
Veterináři a behavioristé upozorňují na to, že psy reagující na bouřku panikou, je třeba léčit. Nezbytná je behaviorální terapie, někdy i medikamentózní léčba. Extrémní panika u domácích mazlíků může způsobit, že pes je chronicky podrážděný, i když bouřka skončí, což může mít za následek depresi.
Jak domácímu mazlíčkovi pomoci přečkat bouřku
Jedním ze způsobů, jak během bouřky svého pejska zbavit strachu a úzkosti, je nalákat jej do hry. Vyndejte všechny oblíbené hračky a věnujte se mu. Snažte se mu toto těžké období co nejvíce usnadnit. Rozhodně jej neberte na procházky, když tušíte, že se blíží špatné počasí. V bezpečném domově, kde si s ním můžete hrát, se bude cítit nejlépe.
Vzhledem k tomu, že psi nemají rádi zvuk hromu a pohled na blesky, má smysl nechat všechny dveře od místností, kde se vyskytují okna, zavřené, abychom zvířeti nedali šanci projevy bouřky vidět. Proto se také psi často schovávají pod stůl, do skříně, koupelny nebo šatny.
Spousta psů se během bouřky raději izoluje, nepřejí si, aby se jich někdo dotýkal, tudíž se nesnažte je brát do náruče, pokud k vám sami nepřijdou. Neobjímejte je, ani je nehlaďte.
Dbejte i na své chování
Je potřeba myslet nejen na chování svého pejska, ale i na to své. Nezapomínejte, že psi jsou skvělí pozorovatelé, vaše prudké reakce u nich mohou zvýšit úroveň stresu, ale vy chcete pravý opak – uklidnit je. Budete-li vyrovnaní, dopřejete jim pocit bezpečí.
Zdroj: Interia Porady