Nechat si od psa olizovat obličej patří mezi nejhorší nápady. Skryté nebezpečí, které za tím je, si uvědomuje málokdo

Fotografie: Mike Baird/ Creative Commons / Attribution 2.0

Pes je nejlepší přítel člověka. Jeho láska k páníčkovi je často naprosto bezmezná a pes to dává znát. Při blízkém kontaktu s jeho čumákem byste však měli být opatrní.

Psi jsou součástí našich domovů tak dlouho, že už je většinou bereme jako součást rodiny. Přestože neumí mluvit, skvěle si s nimi rozumíme. Jejich emoce z nich totiž často doslova tryskají. Stačí jeden pohled do těch jejich upřímných očí a přesně víme, co si myslí. Vrtění ocasem a olizování jsou jasnými projevy jejich náklonnosti. Přesto bychom při blízkém kontaktu s jejich tlamou měli být opatrní. Především v okolí svých úst.

Proč byste se neměli nechat od psa olizovat

Psi svůj čumák používají k očuchávání, prozkoumávání a ochutnávání všeho, co jim přijde zajímavé. V lepším případě je to tráva, větev nebo nějaký neznámý předmět, v horším případě je to zadek jiného psa nebo exkrementy v trávě. Na psím čumáku tak mohou ulpět bakterie a viry, které se při olizování mohou snadno přenést na člověka. S velkou pravděpodobností jste na sliny svého psa zvyklí. Zvlášť opatrní ale buďte v přítomnosti psa cizího.

Dejte si pozor na psí sliny

Bohužel ne vždy je na první pohled zřejmé, že vašeho čtyřnohého mazlíčka napadl nějaký virus. Pokud pes nezačne vykazovat zřejmé známky nemoci, ani si nemusíte všimnout, že se s nějakým neduhem potýká. Ve výjimečných případech se bakterie ze slin psa mohou přenést na člověka a způsobit mu vážné zdravotní potíže. Cizím psům, které jste nikdy neviděli, se raději úplně vyhněte. Nikdy nemůžete vědět, v jakém prostředí pes žije a jaké je jeho stravování. Natož abyste si mohli být jistí jeho nezávadným zdravotním stavem.

Fotografie: Piqsels

Bakterie obsažené ve slinách

Některé druhy bakterií, kterými se pes může nakazit, mohou být na člověka přenášené nejen formou olíznutí či kousnutím, ale někdy stačí i škrábnutí. Nejvíce náchylní jsou lidé se špatným nebo velmi oslabeným imunitním systémem. Jsou to převážně lidé léčící se s rakovinou nebo pacienti dlouhodobě užívající steroidy. U nich je přenos nákazy pravděpodobnější. Zdravý imunitní systém se dokáže s běžnými psími viry a bakteriemi vypořádat.

Důležitá je prevence

Jen vy sami nejlépe víte, jak se o svého chlupáče staráte a nakolik si můžete být jistí jeho zdravím. Pokud se svým psem chodíte pravidelně na veterinární prohlídky, necháváte ho pravidelně očkovat a odčervit, riziko jakékoliv nákazy tím výrazně snížíte. I svého psa ale chraňte před nežádoucím kontaktem s toulavými psy, kteří by ho mohli nakazit. Ušetříte si tím spoustu problémů.

Zdroj: PetMD

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]