Pořízení chalupy v době covidové? Poptávka vzrostla až o 30 %

Foto: BirgitLoit, Unsplash

Chaty a chalupy se již na začátku koronavirové pandemie staly útočištěm pro ty, kteří chtěli strávit jarní celostátní karanténu na čerstvém vzduchu a mít přitom pořád co dělat. Během podzimního nárůstu nakažených pak už bylo jasné, že letos je o rekreační reality zvýšený zájem.

Pronájem i prodej chalup zažívá boom

Uzavřené hranice, práce z domova, sociální izolace a městské prostředí způsobily zvýšený zájem o chaty a chalupy v Česku. Spolu s poptávkou však rostou i ceny – není proto divu, že někteří chtějí koupi financovat pomocí hypotéky. Tu lze využít na pořízení jak trvalého bydlení, tak vlastního rekreačního objektu. Jiným stačí si chalupu dlouhodobě pronajmout, i tento segment se však potýká s velkým množstvím zájemců.

Zájem o rekreační nemovitosti vzrostl až o 30 %

Ač se většina lidí snaží své zbytné výdaje momentálně omezovat, na realitním trhu je stále živo. Investice do bydlení nebo rekreační nemovitosti totiž přináší jistotu, která se nyní jen těžko hledá, a nabízí možnost trávení volného času v přírodě či na zahradě. Ve srovnání s loňským rokem vzrostl zájem o chalupy o 20–30 %, během jediného týdne se na jeden inzerát ozve i 200 zájemců. Ceny tohoto typu nemovitostí pak podle odhadů vzrostou do příštího roku až o 15 %.

Proto Češi hledají i další možnosti, jak si pořídit rekreační bydlení. Jako letní či víkendové sídlo lze využít také třeba panelákový byt, který vyjde ve srovnání s chalupou levněji – důležitá je přitom především dobrá lokalita s přírodou a sportovním vyžitím v blízkém okolí.

Cenu nemovitosti ovlivňuje mnoho faktorů

Cenu kromě velikosti nemovitosti, lokality a poptávky ovlivňuje i její technický stav. Nejlevněji vyjdou malé chatky vhodné ke kompletní rekonstrukci. Jejich nevýhodou však bývá nutnost urgentních oprav, absence přístupové cesty, chybějící připojení k vodě, elektřině či kanalizaci. Lidé berou na zřetel i dojezdovou vzdálenost od trvalého bydliště – ideální doba dojezdu na chalupu je podle průzkumu 30–60 minut, velmi žádané je tedy okolí Prahy, kde jsou ceny vyšší. O nemovitosti ve špatném stavu běžně není velký zájem a jejich cena se často pohybuje jen v řádech několika set tisíc korun.

Levnější rekreační nemovitosti má nyní v hledáčku čím dál více investorů, kteří nemovitost po opravě nebo stržení a nové výstavbě se ziskem prodají či pronajímají. Ubývá tak ale nabídek pro obyčejné zájemce o koupi chalupy, ať už na ní chtějí trávit víkendy, nebo pobývat celoročně. Stále totiž platí, že Češi mají zlaté ručičky a rádi si vše opravují svépomocí – díky pořízení starší chalupy v horším stavu ušetří peníze a o kutilskou zábavu mají často postaráno na několik let dopředu.