Postavili si velký dům v blízkosti mokřadů. Problémy jim téměř nezpůsobují

Velký dům by chtěl každý. Míst, kde ho postavit však není až tak moc, a tak se musí volit různé alternativy a kompromisy. Mezi ty zaručeně patří i tato nemovitost, pro kterou bylo zvoleno celkem netradiční místo. Dům najdete ve Spojených státech amerických, v lokalitě, která je typická svými mokřady.

Unikátní ochrana před vodou

Nejsou to jenom mokřady, které způsobují, že zemina je v této oblasti dlouhodobě velmi vlhká. Zapomínat nelze ani na nedaleké ústí řeky, která může být příčinou častých povodní. Mnozí namítnou, že v takové oblasti si dům postaví jenom blázen. Fakt je ale takový, že když na všem pracují zkušení architekti, vznikne velký dům s unikátní ochranou před vodou. Jeho první patro je totiž vyvýšené, a tak je před vodou dokonale chráněno.

Mnoho prostoru pro život

I když může být na první pohled omezující mít patro vyvýšené, a tak nemít možnost jeho napojení na okolí plochu, architekti si i s tímto poměrně dobře poradili. Při pohledu dovnitř je jasně vidět, že prostoru pro život je v nemovitosti více než dost. Hlavní důraz zde byl kladen na otevřené dispozice a také na velké skleněné plochy. Obojí dobře celkový prostor zvětšuje a opticky navozuje pocit, že je větší než ve skutečnosti.

Unikátní pilíře

Zatímco mnoho podobných domů stojí na nevzhledných sloupech, zde došlo k využití jedinečných výrazných pilířů, které skvěle doplňují celkový charakter domu a dobře navozují na jednotlivé obvodové stěny, jíž jsou přímou součástí. Daný pilíř navíc dobře rozděluje jednotlivé místnosti a má i svou praktickou funkci, jelikož slouží jako vestavěná skříň.

V souladu s přírodou

Jelikož jsou mokřady unikátním biotopem, bylo třeba myslet na to, aby i tento velký dům přírodu nijak nenarušoval. Je energeticky nenáročný, má zajímavě řešené spády a odvody vody přímo do přírody, stejně jako byl postaven z materiálů s naprosto minimální uhlíkovou stopou. Samozřejmostí je také využití fotovoltaiky a geotermálních čerpadel, které jsou zárukou celkové energetické soběstačnosti domu.

Využívá se i místo pod domem

Unikátní na něm je také to, že i když je klasické patro vysoko nad zemí, je využíván i prostor pod domem. A to hlavně na parkování automobilu, stejně jako na skladování jakýchkoliv měsíc. V podstatě je prostor pod domem jakousi technickou částí. Díky tomu není nutné dále zasahovat do okolní přírody a prostředí, která si může i nadále žít svým životem. To, co souvisí s životem lidí je omezeno v podstatě jenom na plochu samotného domu.