Hniloby se rajčata už bát nemusí. Domácí ochranný postřik s mlékem v hlavní roli se o riziko postará

Fotografie: Depositphotos

Rostliny rajčat jsou v teplém a vlhkém počasí ohroženy vznikem plísní. Takto je můžete preventivně ošetřovat, aby zůstala zdravá po celou sezónu.

Rajčata nesmí chybět na žádné zahrádce. Výborně chutnají a jsou plné prospěšných látek. Pokud však chcete mít rajčata v bio kvalitě a ošetřovat je bez zbytečných chemikálií, musíte se obrátit k domácím hnojivům. Ta však také velmi dobře fungují. Dodají rostlině potřebné živiny a dokážou ji také chránit před plísněmi a chorobami. Jednou takovou surovinou je i mléko, které můžete použít jako hnojivo i ochranu listů.

Proč používat mléko jako hnojivo pro rajčata?

Mléko je vynikajícím zdrojem vápníku, který hraje klíčovou roli při posilování buněčných stěn. Podporuje zdravý vývoj kořenů a působí preventivně proti nemocem, jako je hniloba květů, jež je častým problémem rajčat. Rostliny tak budou mít silné stonky, sníží se riziko onemocnění a zlepší se jejich celkový zdravotní stav.

Tvrdý chleba do koše nepatří. Vyrobte z něj hnojivo na rajčata, které funguje lépe než drahé chemické přípravky z obchodu

Dalšími prospěšnými živinami, které mléko obsahuje, jsou draslík, fosfor a stopové prvky, jako je hořčík a zinek. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdravý růst, kvetení a vývoj plodů. Mléko má však také přirozené protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, díky čemuž je účinným nástrojem pro prevenci a boj proti různým plísňovým chorobám rostlin, jako je padlí nebo skvrnitost listů.

Jak používat mléko jako hnojivo pro rajčata

Smíchejte jeden díl mléka se třemi až pěti díly vody. Plnotučné mléko je vhodnější kvůli vyššímu obsahu tuku, ale lze použít jakýkoliv druh mléka. Zředěné mléko pak nalijte do rozprašovače a můžete k němu přidat i několik kapek prostředku na nádobí nebo tekutého mýdla. To zajistí, aby se mléčná směs na listech co nejdéle udržela.

postřik rajčat
Fotografie: Freepik

Poté roztok rovnoměrně naneste na listy z horní i spodní strany. Můžete ho také nalít přímo do půdy kolem základny rajčat. To zajistí, aby byly živiny absorbovány kořeny a dostaly se do celé rostliny. Roztok začněte aplikovat již u menších sazenic a pokračujte po celou sezónu s frekvencí 1–2× za 14 dní. Vyvarujte se postřiku během nejteplejší části dne, aby nedošlo ke spálení listů.

Existuje i několik dalších vynikajících domácích prostředků, kterými můžete podpořit růst rajčat. Zpočátku jim můžete dodávat výluh z kopřivy, jenž zajistí bohatou a silnou zelenou část. Hnojivo z kvasnic pak dodá rostlině také mnoho živin. Během sezóny rajčata pravidelně kontrolujte a podle jejich kondice přizpůsobte hnojení a zálivku.

Zdroj: MojeGotowanie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]