Praní prádla bude hračkou díky několika tipům, které výrazně pomohou

Praní je dnes díky nejmodernějším pračkám a sušičkám mnohem snazší a rychlejší, než tomu bylo dříve. Přesto se tipy na praní hodí, jelikož mohou ušetřit mnoho práce i starostí. I když dnes existuje velké množství nejrůznějších pracích prostředků, sypkých i tekutých, aviváží, změkčovadel a podobně, přesto se vám již určitě stalo, že jste po vyndání prádla z pračky, byli nemile překvapeni. Proto pro vás máme několik rad a triků, které vám pomohou praní usnadnit a zefektivnit.

Ocet zaručí čisté prádlo i pračku

Skvělým pomocníkem při praní je ocet. Pokud je na vašem oblečení odolná skvrna, kterou není možné běžně vyprat, zkuste skvrnu před praním polít trochou octa a nechat působit asi deset až patnáct minut. Skvrna jako zázrakem zmizí. Ocet je také jednou z ingrediencí, kterou můžete použít na výrobu domácího přípravku, který vám pomůže mít prádlo nejen čisté, měkké a voňavé, ale zároveň pračku čistí. Pračka poté nezapáchá a je bez vodního kamene. Přípravek je navíc stoprocentně přírodní, a nehrozí tedy po jeho používání žádné podráždění pokožky či alergie, které se často objevují u malých dětí při používání běžných průmyslově vyráběných přípravků. Přípravek si jednoduše vyrobíte z deseti gramů jedlé sody, osmi set mililitrů octa, dvou set mililitrů horké vody a přibližně dvaceti kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, ten můžete v případě potřeby nahradit troškou aviváže.

Jak složit napínací prostěradlo

S praním souvisí také sušení a skládání prádla. Spoustu lidí má problém při skládání větších kusů prádla, jako je například napínací prostěradlo. Podívejte se na jednoduchý návod na našem videu a prostěradlo s jeho pomocí úhledně složíte během třiceti sekund.

Pomačkané oblečení

Již se vám určitě stalo, že ráno pospícháte do práce, a když vyndáte ze skříně oblečení, najednou zjistíte, že je pomačkané. Na žehlení ale nemáte čas. Opět vám pomůže ocet. Stačí smíchat jednu polévkou lžíci octa se dvěma šálky teplé vody a touto směsí naplnit plastový rozprašovač. Poté jen stačí pomačkané oblečení jednoduše pověsit na ramínko a směsí ho pomocí rozprašovače na pomačkaných místech navlhčit. Za chvilku bude vaše oblečení jako právě vyžehlené.

Džíny

Džíny perte až poté, co jsou znečištěné. Při praní vždy zvolte šetrný program ručního praní a teplotu třicet stupňů. Džíny perte zásadně obrácené naruby, nepoužívejte aviváž ani je nesušte v sušičce. Žehlete je ještě v době, kdy jsou mírně vlhké, a do skříně je věšte na ramínku, aby měly dostatek prostoru.

Triky našich babiček

Jednou z věcí, kterou při praní používaly naše babičky, je černý pepř. Možná vám to zní poněkud divně, ale pepř pomáhá zachovávat barvy a zároveň si lehce poradí s neestetickými zažloutlými skvrnami. Stačí k praní přidat do bubnu pračky jednu lžičku mletého černého pepře. Dalším skvělým pomocníkem je jedlá soda. Jedlá soda má sama o sobě v domácnosti neskutečnou šíři využití, možná ji používáte na čištění trouby, sporáku či vany, ale dá se jednoduše přidat i k pracímu prášku a uvidíte ten rozdíl. Skvělá je především na záclony a bílé lůžkoviny. Velmi originálním způsobem je použití vaječných skořápek, i ony se dají skvěle využít při praní bílého prádla. Stačí suché a čisté skořápky vložit do látkového sáčku a přidat do bubnu pračky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]