Přehledný průvodce: Jak si vybrat ideální pracovní notebook?

Fotografie: Shutterstock

Potřebujete pracovní notebook na cesty i do kanceláře? Poradíme, podle čeho vybírat.

Pracovní notebooky by měly být spolehlivé, odolné, lehké a s co nejdelší výdrží. Při výběru se proto zaměřte na následující faktory.

⦁ Velikost

Notebook jako takový má jednu velkou výhodu – a to tu, že ho stačí jen zaklopit, zandat do tašky a už můžete pádit na další schůzku. Aby vám brašna, ve které počítač nosíte, neutrhla ruku, tak samozřejmě oceníte, když je hardware co nejlehčí. Takovým nárokům rozhodně vyhovuje ultrabook, který má úhlopříčku většinou 12 až 13 palců a jehož hmotnost je nižší než 1,5 kg.

⦁ Kvalita obrazovky

Většina pracantů kouká do obrazovky několik hodin každý den. Proto dbejte na kvalitu displeje. Příliš lesklé monitory odrážejí okolní světlo a to může mít rušivý efekt. Dejte pozor také na dotykové obrazovky, nejen že jsou lesklé, ale navíc na nich ulpívá mastnota a nečistoty po kontaktu s prstem. Pro dokonalé pracovní podmínky vyhledávejte obrazovky s rozlišením Full HD (1 920 × 1 080 px).

⦁ Životnost baterie

Pokud rádi pracujete venku nebo po kavárnách, tak jistě víte, že ne všude je po ruce zásuvka, abyste si svůj pracovní nástroj nabili. Skutečná výdrž baterie se často liší od toho, co je uvedeno v parametrech. Odvíjí se totiž od jasu obrazovky, spuštěných programů a dalších proměnných. Proto neberte v úvahu údaje, které uvádí výrobce, spíš si hlídejte informace uvedené na baterii ve watthodinách a miliampérhodinách.

⦁ Paměť RAM

Operační paměť (Random Access Memory čili RAM) je klíčová pro výkon počítače. Obzvlášť když na notebooku děláte víc věcí najednou. Pokud například píšete články, máte otevřené podklady a tabulky, ze kterých čerpáte klíčová slova, a k tomu provádíte rešerše na internetu, volte výkonnější systém s minimální velikostí RAM 8 GB.

⦁ Procesor

Procesor je hlavní řídicí orgán notebooku, stejně jako mozek v lidském těle, dává povely a určuje jeho celkový výkon. Pokud ale na notebooku nebudete hrát hry, vystačíte si s procesorem střední třídy. Mezi takové patří například Intel Core i5 u OS Windows a M1 u iOS.

⦁ Úložiště

Úložiště nebo také pevný disk slouží k ukládání všech dat v notebooku. Typ a velikost úložiště, stejně jako procesor a RAM, ovlivňují rychlost a výkon počítače. Pro pracovní notebook doporučujeme SSD a HDD + SSD s minimální kapacitou „čím vyšší, tím lepší“. 🙂

⦁ Konektivita

Nezapomeňte ani na všechny potřebné konektory a bezdrátová připojení, mezi něž patří:

⦁ wi-fi,
⦁ bluetooth,
⦁ USB,
⦁ jack 3,5 mm,
⦁ čtečka paměťových karet apod.

Pokud váš vysněný pracovní notebook nedisponuje všemi potřebnými připojeními, nevěšte hlavu. Pořiďte si univerzální panel, který potřebné porty má (tzv. Port Hub, USB Hub či dokovací stanice).