Krásné a rozkvetlé květiny si přeje každý pěstitel. Spousta lidí však dělá chyby, kvůli kterým jim rostlinky například rychle uschnou.
Přesazování rostlin z květináče do květináče není složitá činnost. Avšak aby květiny krásně rostly a prospívaly, je důležité mít na paměti několik důležitých bodů. Ukázalo se, že spousta lidí dělá chybu právě při výměně květináčů, ať už za větší nebo za menší. Květiny v květináčích jsou milou dekorací v bytě nebo v domě, a navíc mají pozitivní účinek pro lidské zdraví, protože dodávají prostoru kyslík a zlepšují vlhkost vzduchu.
Kdy je nejlepší přesazovat květiny?
Květiny potřebují péči především v souladu s jejich druhem a potřebou. Pokud chceme, aby rostly a krásně kvetly, měly by se jim pravidelně obměňovat květináče, a to za větší. Je to proto, že se květinám rozrůstají kořeny, a potřebují pro ně prostor. Nejideálnějším časem pro přesazování je brzké jaro, kdy příroda opět ožívá a sílí, a rostliny přejdou z období vegetace do období růstu.
Přesazování květin je nezbytná činnost, protože rostliny časem spotřebují veškeré živiny, které se v půdě nacházely, a půda se tak stává neplodnou. Než se ale pustíte do práce, je nutné zjistit, které z rostlin je potřeba přesadit a kde v půdě chybí potřebné látky. Zahraničí doporučují, aby se mladé rostliny přesazovaly jen jednou ročně, protože jejich síla růstu je vysoká, a stejně tak je to i u rychle rostoucích druhů rostlin, jako je například břečťan.
Jak nejlépe přesadit květiny v květináčích?
I když to možná vypadá a zní složitě, je to vlastně jednoduché. Ještě než ale s přesazováním začnete, měli byste si zorganizovat body a jak postupovat. Prvním bodem je zalití rostlin chvíli předtím, než se zahájíte přesazování do větších květináčů. Díky tomu bude půda měkčí a kořeny budou pružnější, takže stará hlína půjde lépe odstranit. Poté je třeba si připravit substrát, který je nutné správně vybrat. Spousta zahradníků si substráty připravují sami, ale lze ho zakoupit i v klasickém květinářství.
Nyní je už třeba připravit květináče. Květináče by měly být až o 2 čísla větší, než ty předešlé. Dno květináče osaďte drenážní vrstvou podle potřeby rostliny – mohou to být například drcené cihly nebo kameny. Po přípravě vyjmete kořeny z květináče, jemně očistěte od neplodné půdy a pokud zpozorujete nahnilé nebo zlomené kořeny, odřízněte je. Upravené kořeny opatrně položte na dno květináče, a kolem jej obsypte vybraným substrátem. Rostlinu ale přidržujte, aby zůstala stabilní. Substrát by měl končit maximálně 2 cm pod vrškem květináče.
Zdroj: Styl Interia