Jak přežít vedro v bytě bez klimatizace. Ohřívání vzduchu můžete snadno zabránit

Fotografie: Depositphotos

Obrovské horko – to je to, co nás v létě nejvíce trápí. Hůře jsou na tom ale lidé, kteří nemají v bytě zavedenou klimatizaci. Uchránit se před horkem jde však snadno a rychle.

Vysoké teploty a občas šílená vedra jsou v létě sice obvyklým, ale spíše nepříjemným jevem. Obzvlášť, pokud v bytě nebo domě chybí klimatizace, a lidé si nemají jak prostory v bytě ochladit. Existuje sice varianta, kterou jsou klasické větráky, nicméně ani ty nemají takovou schopnost plně byt vychladit a jejich efekt je většinou krátkodobý a vedro je stejně za chvíli zpět.

Otevřená okna pouze ráno

Zní to možná jako hloupost, nicméně pokud chcete horko eliminovat, otevírejte si okna pouze ráno. Ranní vzduch a teplota je mnohem chladnější, než odpoledne, a nejen že si by krásně vyvětráte, ale až okna zavřete, po zbytek dne nepocítíte tolik nepříjemného tepla, jako při otevřených oknech přes den. Větrat samozřejmě můžete i v noci, kdy je vzduch také chladnější a bude se vám také lépe spát.

Pokud máte žaluzie nebo závěsy, je to dobré účinné plus, jak zamezit horku přístup do bytu. Nejideálnější je jen žaluzie nebo závěsy zatáhnout, aby sluneční paprsky neprostupovaly do prostor bytů, a nezahřívaly tak některá místa. Pokud však nemáte ani jedno, můžete využít například staré prostěradlo, kterým okna můžete zakrýt, a výsledek bude stejný.

Ochlazujte svoje tělo

Snažte se své tělo ochlazovat jakýmkoliv způsobem. Můžete využít veškeré dostupné prostředky. Dejte si například studenou sprchu, avšak pozor, aby tělo nezažilo šok z převratu teplot, a vodu si raději nastavujte pomalu. Využijte studených nápojů a dezertů, které vaše tělo ochladí zevnitř. Skvělý tip je také napuštění lavoru studenou vodou, a pro větší efekt přidejte led. Studená voda ochladí vzduch a tím pádem lehce ochladí i místnost.

Fotografie: Pixabay

Pokud rádi vaříte, moc vás nepotěší tip, abyste nepoužívali a nezapínali domácí spotřebiče. Jejich používání místnost vyhřeje ještě více, a pokud stojíte například u sporáku, teplo bude mnohem více působit na vaše tělo, a budete se cítit unaveně a rozhodně ne moc příjemně. A pokud vás trápí kvůli teplu nespavost, zkuste si pyžamo nebo povlečení vychladit v nějaké chladné místnosti jako je sklep. Spousta lidí dává pyžamo nebo povlečení do mrazáku, a i když to zní prapodivně, usínání v takto vychlazené posteli zní určitě lépe.

Pořiďte si rám se stínící tkaninou

Tento tip možná bude znít složitě, je však naprosto jednoduchý a účinný proti horku a pařícímu slunci. Budete potřebovat okenní rám, který bude však o něco menší, než samotné okno, a stínící tkaninu. K rámu pečlivě připevníte ze všech stran stínící tkaninu, nejlépe ve dvou vrstvách na sobě. Čím více je tkanina hustší, tím více slunečního světla zastíní, a přes okno tak projde minimum tepla.

Celá konstrukce funguje následovně: rám s tkaninou zadrží sluneční paprsky proti vstupu do místnosti, a teplo bude udržovat pouze zvenčí. V souladu s tím prostoupí oknem jen malé množství slunce, a tím pádem se bude v bytě udržovat nízká ideální teplota. A funguje to i v případě balkónů! Pokud máte uzavřený balkón, můžete využít stejný způsob udržování nižší teploty. Je to nejen bezpečnější, ale i pohodlnější.

Zdroj:

Zdroj: Insider, Evapolar

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]