
Hnojení rybízu v dubnu se vám vrátí ve velkých a sladkých plodech. Rybíz obsahuje vitamíny a další živné látky, a pokud je moc kyselý, děti ho nechtějí jíst. Přihnojováním zlepšíte chuť plodů.
Na jaře zahrádkáři přihnojují všechny rostliny, od nichž očekávají plody, tedy jahodníky, maliníky, ostružiníky, borůvky, rybízy a angrešty a také ovocné stromy. Na počátku června přibyde hnojení teplomilných plodin (papriky, rajčata, okurky, lilek aj.). V průběhu celého roku se totiž hnojí neustále. Někdy to, jindy ono. Vždyť ani okrasné stromy a keře nevydrží bez výživy navždycky. A nyní se všechny rostliny potřebují zotavit po zimě. Musí dostat nové živiny, neboť ty z podzimu rostliny už vstřebaly, jiné se odplavily vodou z tání a dešťů.
Co byste měli nyní hnojit
Maliníky a jahodníky už byste měli mít přihnojené, teď je na řadě hnojení rybízu, angreštu, josty. V březnu nemělo cenu jmenované keře s drobným ovocem hnojit, protože kořeny nejsou schopné živiny přijímat, dokud je půda příliš studená. Venkovní teplota musí být přes 10 °C, a to několik dní. Pak se půda alespoň trochu prohřeje. Před hnojením půdu kolem keřů mírně prokypřete, ale opatrně. Rybízy totiž koření mělce, tak dejte pozor, abyste nepoškodili kořenový systém, zmiňují odborníci na webu USU.
První na řadě jsou hnojiva s větším množstvím dusíku. Ten má vliv na tvorbu zdravých a silných výhonů a listů, jinými slovy: zelené hmoty. Podruhé by se měly tyto keře přihnojovat ve fázi poupat, píše web Greg. A pak ještě následuje podzimní přikrmení těchto dřevin, ale o tom až někdy jindy.
Při výsadbě paprik je třeba zvolit vhodné sousedy. Rozumí si i s česnekem a cibulí
Nejvhodnější hnojiva pro rybíz
K aktuálnímu hnojení dusíkem je vhodná močovina nebo dusičnan amonný. Samozřejmě, že můžete také zakoupit hnojiva průmyslová, která jsou v dnešní době cílená na konkrétní druhy rostlin.
Druhé hnojení, tedy to, které byste měli provádět v době násady květů, by mělo být založeno hlavně na fosforu a draslíku. Fosfor stimuluje růst kořenů, použít můžete superfosfát. Draslík zase zvyšuje odolnost keřů, vhodné je použití síranu draselného. K rybízu můžete přidat i malé množství jódu; působí jako fungicid a zlepšuje absorpci sloučenin dusíku. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž psali o tom, jak byste mohli zeleninu i ovocné keře levně a ekologicky přihnojovat droždím.
Napište komentář