Na první pohled se zdá, že na malování není až tak nic složitého, alespoň tak je to často prezentováno v návodech na barvách určených k malování. Ve skutečnosti může být malování stěn pro nezkušeného člověka poměrně nesnadným úkolem. Z tohoto důvodu pro vás dnes máme několik cenných rad, které vám zaručí bezchybný výsledek.
Příprava stěn
Velmi důležitým krokem, který má na výsledek obrovský vliv, je dokonalá příprava stěn před vlastním malováním. Pokud chcete, aby vaše malba byla hladká a jednolitá, je třeba nejprve stěny důkladně očistit. Prachové částice, nečistoty, či dokonce štětiny ze štětce z předchozího lakování, to vše je nutné ze stěny odstranit. Nejlépe pomocí brusného papíru nebo speciálního omítacího nástroje. Před vlastní malbou je rovněž vhodné stěnu naimpregnovat, dojde k zacelení drobných nerovností, spotřebujete méně barvy a malba bude na stěně lépe držet.
Správná hustota barvy
Každý ví, že hustou malířskou barvu je třeba nejprve zředit. Měli byste ji však ředit pouze přípravkem, který vyhovuje vašemu složení barvy. Pokud například k vodou dispergovaným barvám přidáte alkohol, polymery se stanou lepkavými, což způsobí, že se malba bude ve výsledku drobit. Dbejte také na to, abyste přípravek, kterým budete barvu ředit, důkladně rozmíchali. Před vlastním začátkem malovaní barvu nejprve vyzkoušejte na malé části stěny, nejlépe v rohu místnosti, který nebude ve výsledku tolik vidět. Pokud jste i po zaschnutí barvy s výsledkem spokojeni, můžete začít malovat.
Štětec nebo váleček
Zatímco dříve se malovalo převážně za pomoci štětce, dnes dává mnoho lidí přednost malování pomocí válečku. Pomatujte na to, že nejlepší je kombinace obou. Váleček je výhodnější pro rychlé malování velkých ploch, štětcem se lépe malují hůře přístupná místa, jako například rohy či okolí oken a radiátorů. Pokud jde o válečky, je dobré mít alespoň dva různé typy. Pro první vrstvu barvy je lepší zvolit váleček s dlouhými štětinami, abyste mohli rychle malovat. Pro druhou vrstvu zvolte spíše váleček s krátkými štětinami, který nezanechává šmouhy. Pokud jde o štětce, vždy jsou lepší ty s přírodními štětinami. Při malování válečkem i štětcem vždy dodržujte stejný směr malování, nejlépe svisle.
Kdy malovat?
Mnoho lidí si neuvědomuje, že i denní doba, ve které se rozhodnete malovat, může výsledek poměrně zásadním způsobem ovlivnit. Pokud malujete v létě v poledne, může se snadno stát, že sluneční paprsky urychlí schnutí barvy a ta se pak může začít při nanášení druhé vrstvy odlupovat. Pokud malujete ve večerních hodinách za umělého světla, riskujete přehlédnutí šmouh a dalších případných nedokonalostí.
Fotografie: Depositphotos