Mezi nejoblíbenější pokrmy patří bezesporu klasické bramboráky. Takto si můžete doma snadno připravit dokonale chutné a křupavé placky, které nebudou mít konkurenci.
Příprava bramboráků je časově náročná a jejich smažení někdy zdlouhavé. Avšak jakmile se do bramboráku zakousnete, víte, že se všechna ta práce rozhodně vyplatila. Pokud do svého receptu navíc zařadíte tuto tajnou přísadu, budou vaše bramboráky dokonale zlatavé a božsky křupavé. Potěšte všechny mlsné jazýčky těmi nejkřupavějšími a nejchutnějšími bramboráky na světě.
Aby bramboráky nebyly příliš vodnaté
Výslednou konzistenci bramboráků můžete ovlivnit již při výběru a nákupu potřebných surovin. Nejlepší bramboráky bezesporu připravíte ze starých, nejlépe loňských brambor. Staré brambory obsahují mnohem méně vody než mladé a s bramborovým těstem se pak mnohem lépe pracuje. Nejvhodnějším druhem jsou pak brambory typu B nebo C.
Méně tučné bramboráky
Pokud toužíte po křupavých bramborácích, ze kterých nebude odkapávat velké množství tuku, svůj rodinný recept na přípravu bramboráků nepatrně vylepšete. Aby bramboráky nevstřebávaly příliš velké množství tuku, přidejte do těsta trochu octu nebo silného alkoholu. Na 1 kg těsta vám stačí jedna polévková lžíce libovolného produktu. Díky tomuto triku budou bramboráky méně mastné a dokonale křupavé.
Jak docílit zlatavé barvy
Aby vám bramboráky nezčernaly, neměli byste jejich přípravu nijak protahovat ani odkládat. Brambory si vždy oloupejte a těsto připravte bezprostředně před smažením. V případě, že není možné ho ihned začít smažit, vložte ho do hrnce se studenou vodou. Do bramborového těsta můžete také přidat pár kapek citronové šťávy nebo polévkovou lžíci smetany. S tímto trikem zaručíte zlatavou barvu svých bramboráků.
Nahraďte vejce lněným semínkem
Pokud vám doma došla vejce nebo jste se rozhodli přejít na veganskou stravu, můžete vejce v receptu nahradit lněnými semínky. Doporučená dávka je na 1 kg brambor použít jednu polévkovou lžíci mletých lněných semínek. Ta zalijte třemi lžícemi vroucí vody a směs pořádně promíchejte. Nechte ji odstát asi 5 minut a nakonec ji opět promíchejte a přilijte do těsta. Lněné semínko s vodou skvěle spojí zbylé ingredience a vytvoří dokonalou konzistenci těsta.
Jak smažit bramboráky
Bramborové placky smažte rychle a rovnoměrně. Tím snížíte riziko jejich přilepení k pánvi. Nejčastějším důvodem, proč těsto přilne k povrchu pánve, je smažení na příliš studeném oleji. Vhodná teplota oleje pro smažení bramboráků by se měla pohybovat mezi 180–190 °C. Pokud nemáte teploměr, kterým byste teplotu oleje otestovali, vhoďte na pánev kousek chleba a počkejte 15 sekund. Jestliže bude chleba po vytažení hnědý, můžete se pustit do smažení bramboráků.
Zdroj: Porady Interia