Každý z nás preferuje něco jiného. Někdo nedá dopustit na umělý stromek, se kterým je minimum práce. Stačí ho jen každý rok rozbalit, případně doladit ozdoby a máte hotovo. Další ale zase miluje vůni živého stromku – každoroční shánění toho pravého, nákup nových ozdob, zdobení stromku společně s rodinou. Obojí má své kouzlo a záleží na každém z nás, co preferuje.
Stromek by měl vydržet co nejdéle, někdo si ho pořizuje už na začátku adventu
Jak tedy vybrat ten nejlepší stromeček ze všech? Je to klasická tradice, jít vybírat vánoční stromeček. Pro někoho je to každoroční potěšení, pro ty, kteří mají rádi vůni jehličí, ale nechtějí dlouze vybírat, to může být utrpení. Ať tak či tak, stromek by měl doma vydržet co nejdéle. Nestačí jen méně topit, a zalévat. Musí vydržet celé svátky až do začátku ledna, kdy ho většina rodin odstrojuje.
V dnešní době je hodně populární stromek v květináči. Když mu skončí vánoční sezona, může se zasadit v lese a šetří se tím příroda sama. Někteří si sami stromek přidávají na kompost nebo jinak recyklují. Spousta z nich končí v ZOO jako potrava pro slony.
Jako první musíte vymyslet, na jakém místě bude doma stát
Než se vydáte pro svůj stromek, je zapotřebí mít jasno, kde doma bude stát. Je obrovský rozdíl, jestli bude stát na stolu, nebo u balkonových dveří na podlaze. Měl by být mimo radiátory, krby, větrací otvory, neprospívá mu ani televize nebo okna, kam pořád svítí slunce. Nejlepší bude ho také zabezpečit. A nemusí to dělat jen rodiny, co mají malé děti nebo zvířata. Myslete na to, že stromek bude zasazen do stojanu, který mu přidá několik centimetrů výšky, také je potřeba počítat se špičkou.
Mezi horní částí stromku a stropem by mělo být několik centimetrů místa. Je tedy důležité stromek přizpůsobit potřebám a přáním celé domácnosti. Malé děti často běhají kolem stromku a můžou ho na sebe snadno převrhnout. Jedle mohou mít měkké jehličí, které se snadno dostane do nohou, na to je potřeba si dát velký pozor. V úvahu je třeba vzít také:
- Barvu stromku
- Tvar
- Celkový vzhled
Některé stromky jsou tmavě zelené, jiné mohou mít šedé nebo bílé odstíny. Jsou stromy s pevně rozvětvenými vzory a jiné, co mají více mezer. Plnější strom může být problém ozdobit tak, jak bychom chtěli.
Strom by měl být čerstvý, dobře se starejte o kmen
Je potřeba strom si obejít ze všech stran. Kmen by měl být rovný a neměl by být přes větve vidět. Čerstvý strom bude mít lehce přilnavý kmen. Čerstvé jehličí u jedle by mělo prasknout, u borovice by se naopak lámat nemělo. Nejlepší stromek také pozná podle opadání.
Zkuste s ním zatřást, pokud spadne jen pár jehliček, je to v pořádku. Kmen doma zařízněte, čerstvý řez absorbuje více vody, takže vám stromek déle vydrží. Stromek by měl být na suchém a chladném místě.