Prodlužovací kabely jsou nezbytnou součástí každé domácnosti. Aby se však předešlo možným nehodám, je zapotřebí, abyste s nimi zacházeli opatrně.
V první řadě byste měli vědět, že prodlužovačky se nemají používat u velkých elektrospotřebičů. Tím je v domácnosti myšlena lednička, myčka nádobí, pračka, sušička prádla, sporák, mikrovlnná trouba, přenosné elektrické topidlo, ale také vysoušeč vlasů, jak upozorňují na webu DůmAZahrada. Tyto spotřebiče potřebují vysoký výkon, tudíž by měly být zapojeny přímo do pevné zásuvky.
Prodlužovací kabely používejte zejména na elektroniku: televizor, počítače, notebooky, nabíječky, popřípadě lampy, lampičky a podobně. A na zahradu si kupte takové kabely, které jsou určeny pro venkovní použití.
Na co všechno byste měli dbát
Při použití prodlužovaček byste měli dbát na stav kabelů. Průběžně je kontrolujte, obzvláště máte-li v domácnosti malé chlupaté kamarády. Často se stává, že kočky nebo morčata kabely okusují. Takže je zapotřebí, abyste včas zjistili možné poškození. Pokud objevíte kabel, na němž jsou různé praskliny či známky prokousání, ihned ho vyřaďte z provozu a obstarejte si nový. Na každém kabelu je uvedena maximální možná zátěž. Proto tuhle informaci respektujte a kabely nepřetěžujte.
Tyto domácí spotřebiče doslova vysávají vaši peněženku. Na jejich náročnost upozorňují odborníci
Prodlužovací kabely umístěte tak, aby se po nich nešlapalo a nebyly vystaveny žádné mechanické námaze. Nepoužívejte je v blízkosti vody ani ve vlhkém prostředí či v blízkosti otevřeného ohně. Kolem propojení kabelů by měl být volný prostor, a rozhodně kolem nich neskladujte hořlavé materiály – viz přiložená videonahrávka. Prodlužovací kabely také ničím nepřikrývejte, mohlo by dojít k jejich přehřívání.
Nákup a skladování prodlužovacích kabelů
Jestliže používáte prodlužovačky jednorázově, tak je při uklízení naviňte do volného oblouku, aby se do sebe nezamotávaly a nedocházelo k jejich přelamování. Uskladňujte je na suchém místě, nejlépe v tašce nebo ochranném návleku. Kabely, které používáte trvale, odpojte ze sítě v případě, že odjíždíte z domova na delší dobu, anebo při bouřce, doporučuje web SosialNytt. Poškozené kabely neopravujte sami ani je nijak neupravujte (zkracování, prodlužování apod.).
Až budete prodlužovací kabely nakupovat, vyberte ty s kvalitní izolací a ochranou proti přepětí. Tuto ochranu zajišťuje zabudovaná polovodičová součástka, takzvaný varistor. Budete-li těchto několik pravidel důsledně dodržovat, můžete předejít jak úrazu elektrickým proudem, tak třeba požáru. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, která elektrická zařízení mají nejvyšší spotřebu a jak je možné elektrickou energii ušetřit.
Napište komentář