Okurky jsou oblíbenou zeleninou na našich záhonech. S těmito postupy můžete okurky sklízet ještě do prvních mrazů.
Okurková sezóna většinou končí už v srpnu. Listy začnou žloutnout a rostlině se celkově přestává dařit. Často je i napadená některými chorobami a postupně zcela uhyne. Představa, že ještě na podzim chroupeme čerstvou okurku, je tak pro mnohé z říše pohádek. Existují však postupy, jak rostliny okurek omladit a prodloužit jejich plodné období.
Stimulátor růstu
Na okurky používejte stimulátor růstu. Ten pozitivně působí na kořenový systém, a rostlina tak lépe absorbuje všechny látky, které potřebuje k růstu a plození. Vždy se řiďte návodem výrobce a vybírejte ty, jež podporují kvetení a růst plodů. Snažte se také okurky udržovat v teple. Jakmile začnou srpnové teploty klesat, zakrývejte je netkanou textilií, nebo je jiným způsobem chraňte před nočním ochlazením.
Koncem léta začíná být také nouze o opylovače. Je tedy nutné buď nalákat hmyz do vaší zahrady, nebo rovnou vysadit samosprašné okurky, které nepotřebují opylování včelami. Keře okurek udržujte ve vertikální poloze. Potřebují přístup světla a proudění vzduchu, aby se minimalizoval vznik plísňových chorob.
Pravidelná zálivka
K prodloužení tvorby plodů také velmi přispívá jejich prořezávání. Z okurek tedy odstraňujte všechny boční výhony a ponechte jen jeden hlavní stonek. Nezapomínejte také na zálivku. Okurky nesnáší přemokření, ale vyžadují pravidelnou zálivku. Pokud výrazně neprší, potřebují zalít každý den, a to buď brzy ráno, nebo večer.
Pokud nemůžete rostliny na noc zakrývat nebo je nemáte ve skleníku, zahřívejte alespoň jejich kořenový systém. Přihrňte k rostlinám 5 cm vyzrálého kompostu nebo rašeliny. Pomůžete tím zaizolovat kořenový systém. Schopnost kořenů absorbovat živiny totiž s ochlazením půdy výrazně klesá. I 1 °C, o který je půda chladnější, snižuje schopnost kořenů absorbovat živiny o více než 10 %.
Plody sbírejte hned, jak dozrají
Pravidelně sbírejte všechny dozrálé plody a nenechávejte je na rostlině déle, než je nutné. Prodloužíte tím období plození. Jakmile začnou klesat venkovní teploty, začněte se soustředit na výživu listů. Kořenový systém bude absorbovat stále méně živin, proto je rostlině dodávejte vhodnými hnojivy aplikovanými přímo na list.
Chraňte rostlinu před plísní k tomu určenými postřiky a dodávejte jí dostatek dusíku. Pokud budete dodržovat tyto metody péče, pak v teplých oblastech můžete prodloužit sezónu okurek až do října. Ve vyšších polohách se vám pak podaří prodloužit plození asi o 2–3 týdny. Okurka je teplomilná a vždy bude záležet i na teplotách v dané sezóně.
Zdroj: Novochag