Muž začal nový život v přestavěném tryskovém letadle. Jeho měsíční výdaje činí pouhých 8 500 Kč

Fotografie: Richard apple / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Obydlí z letadla si před více než dvěma desítkami let vytvořil Američan Bruce Campbell. Byl to jeho velký sen, který si dokázal splnit.

Bruce Campbell je elektroinženýr, který na počátku 70. let minulého století zaplatil 600 tisíc korun za pozemek v Hillsboro na předměstí Portlandu v Oregonu. Jeho příběh pokračoval v roce 1999. Tehdy Bruce zakoupil vyřazené letadlo Boeing 727 za 2,3 milionu korun. A tento letoun se rozhodl přetvořit na svůj domov. Celé roky žije v tomto obydlí, které nechal umístit v oregonských lesích. Jeho měsíční poplatky činí 8 500 korun, což pokrývá náklady za elektřinu a majetkovou daň.

O naplňování snů

Campbellův domov je příkladem inovativního využití opuštěných letadel, která by jinak byla zničena. Jeho příběh může být inspirací pro každého, kdo hledá alternativní životní styl. A nemusí to být zrovna letadlo k přestavbě. Různé druhy tiny house vznikají stále častěji po celém světě. A to především kvůli finanční svobodě, kdy člověk nemusí měsíc co měsíc shromažďovat poměrně vysokou sumu na splátky hypotéky.

Nekonvenční způsob života si vybral Bruce už vlastně v období dospívání. Už tehdy myslel na to, že by jednou chtěl žít v letadle. A jeho sen se vyplnil. Tedy zejména jeho vlastním přičiněním. Campbellovo tryskové letadlo pochází z Řecka a bylo – podle webu CNBC – použito i k přepravě ostatků zesnulého řecko-argentinského lodního magnáta Aristotela Onassise v roce 1975. Tedy ještě navíc letadlo s neobvyklou historií.

Šikovná Češka si splnila sen díky bydlení, které u nás nemá obdoby. Stačil jí lodní kontejner

Život v letadle

Když bylo letadlo přepraveno z Řecka do Oregonu, byly mu demontovány motory a další funkční prvky, aby stroj už nemohl nikdy vzlétnout. Letadlo je pro Bruce ideálně zvoleným místem k životu, neboť jako inženýr a vědec oceňuje letecké technologie. Než však bylo letadlo přestavěno na obydlí, trvalo to celé dva roky. Na webu BydlímeÚtulně jsme psali i o britském podnikateli, který přeměnil letadlo na netradiční obydlí.

Místo sporáku má Campbell mikrovlnnou troubu a toustovač. Kuchyňský kout vybavil také ledničkou a jídelním vozíkem z jiného letadla, který mu slouží jako spíž. V letadle má sprchu i přenosnou pračku. Ke spaní mu slouží futonová pohovka. A samozřejmě má knihovnu a pracovnu. Bruce Campbell si vytvořil vlastní systém na získávání pitné vody a také vyřešil odpady. Jako zdroj elektřiny využívá solární systémy, píše web TopStories.

Bruce, který má dnes kolem 75 let, nelituje, že vizi dotáhl do zdárného konce. Svůj čas tráví restaurováním starých počítačových a elektrických systémů v letadle. Je v úzkém kontaktu s lidmi, kteří si přicházejí jeho obydlí prohlédnout. A domnívá se, že obdobným způsobem by mělo být využito každé tryskové letadlo, jež bude vyřazeno z provozu. Důsledná recyklace ve všech oblastech života by totiž mohla zachránit lidstvo.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*