Profesionální zahradnice vytvořila přehled nejnebezpečnějších škůdců rostlin a postupy, jak se jich rychle zbavit

Fotografie: Pixabay

Pěstování rostlin v domácnosti, na oknech a na balkonech je skvělým způsobem, jak dostat trochu krásné přírody do své blízkosti. Máte radost z každého nového lístečku, ale najednou se objeví problém ve formě škůdců. Přečtěte si o 6 nejhorších druzích a naučte se, jak je správně poznat a z rostliny efektivně odstranit.

Smutnice

Smutnice jsou malé černé mouchy, které se často mylně považují za octomilky. Nejčastěji létají poblíž rostlin a živí se organickou hmotou v zemi. Dospělý hmyz není nijak škodlivý, ale problémem jsou larvy, které mohou způsobit problém kvůli poškození kořenů malých rostlin. Larvičky jsou malé a průhledné, a protože se živí zejména kořeny, často je poškozují a případně infikují houbovými chorobami.

Zbavíte se jich tak, že do jejich blízkosti umístíte žluté desky s lepivou látkou, na kterou se přilepí dospělý hmyz, takže nebude snášet další vajíčka pro šíření larev. Druhou možností je úplně odstranit substrát, důkladně umýt kořeny a umístit celou rostlinu do nového květináče s čerstvou hlínou.

Puklice

Puklice jsou malý kulatý hmyz s poměrně tvrdou ochranou v podobě skořápky. Ta bývá velmi tvrdá a má hnědou barvu. Kvůli skořápce a je také odstranění z rostliny obtížnější. Chcete-li se jich zbavit, musí být odstraněny ručně, např. špachtlí, špejlí nebo štětcem, a místo jejich výskytu otřít denaturovaným lihem nebo mýdlovou vodou.

Vlnatka

Vlnatka je malý bílý hmyz, který je pokryt vlněným povlakem. Když jsou na rostlině, zbavují ji buněčné šťávy a pokrývají spodní stranu listů a stonků lepkavou látkou. Pokud si všimnete vlnatky, je potřeba jednat okamžitě, protože se rychle množí a přenášejí se na další rostliny.

Doporučuje se zbavit se infikované rostliny. Vlnatku stačí namazat vatovým tamponem namočeným v denaturovaném alkoholu a rostlinu důkladně omýt mýdlem a vodou. Postup může být nutné opakovat.

Fotografie: Pixabay

Mšice

Mšice nejčastěji napadají rostliny v našich zahradách nebo na balkonech, ale mohou se objevit i ve vnitřních prostorech. Venku mají mnoho přirozených nepřátel, například slunéčko sedmitečné. Mšice jsou malý hmyz, s velikostí maximálně pět milimetrů.

Nejčastěji se vyskytují ve skupinách, kde hnízdí na stoncích rostlin. V boji proti nim můžete použít repelenty, ale dobře vám poslouží časté mytí rostlin a použití domácího česnekového odvaru, který pokrývá celou rostlinu a má odpudivý účinek.

Sviluška

Svilušky jsou malý hmyz o velikosti pouhých několika milimetrů a mohou mít bílou, zelenou nebo červenou barvu. I když jsou nenápadné, mohou vážně poškodit zdraví rostliny, protože z ní pomalu vysávají buněčné šťávy, což vede k vysychání a růstovým poruchám. Svilušky jsou snadno rozpoznatelné, protože listy zežloutnou a ztratí svou pevnost.

Typické jsou hlavně pavučiny na stoncích. Pokud se chcete svilušky zbavit, musíte jednat rychle. Rostliny důkladně umyjte pod tekoucí vodou a pravidelně opakujte, dokud neuvidíte značné zlepšení.