Protékající kohoutek a záchod zatěžují rodinný rozpočet. V extrému může jít až o 80 tisíc Kč ročně

Fotografie: Depositphotos

Opotřebený materiál nebo nefunkční těsnění mohou domácnost vyjít i na několik tisíc korun ročně. Spotřebu vody nepodceňujte.

Kápne vám z kohoutku sem tam „slza“? Nebo vám po každém spláchnutí záchodu pustí o malý čůrek navíc? Ač se může na první pohled zdát, že jde o drobnosti, za rok se může jednat o prošustrování hektolitrů vody, a hlavně tisíců korun z vaší peněženky.

Cenu má každá kapka

V jedné pohádce se říká: „…kapka sem, kapka tam, cožpak já je spočítám?“ Zatímco v ní se ale počítají kapky deště, vy byste kapky, které vám zbůhdarma protečou do odpadu, počítat měli. Ve výsledku vás totiž mohou vyjít na pěkný balík. Podle portálu TZBInfo třeba takový protékající záchod může ročně vyjít až na 18 000 korun. Web ČeskéStavby jde v černých scénář ještě dál a v extrému uvádí až 80 000 korun ročně. Kapající kohoutek pak odhaduje na asi 40 000 korun.

Spotřeba vody přitom hraje roli nejen z hlediska vaší peněženky, ale celé planety. Při rozumném hospodaření s vodou, jak jsme psali na BydlímeÚtulně, lze přitom rodinnému rozpočtu ulevit hodně. A pravidelná kontrola vodovodních baterií či funkčnosti těsnění je jednoznačně jedním ze základních doporučení. Bohužel instalatérské sítě v domácnosti bývají často opomíjené, což je obrovská chyba.

Šikovné šetření vody uleví rodinnému rozpočtu. Pomůže i kompletní zaplnění myčky a pračky

Braňte se plýtvání

Na vodovodních bateriích a těsnění se přitom může podepsat i obyčejné opotřebení. To může stát i za protékající toaletou, která finančně představuje mnohem citelnější zásah. Možností, jak se přitom takovým „katastrofám“ bránit, je hned několik.

Toaleta v koupelně
Fotografie: Freepik
  • Chytrý vodoměr – umí pravidelně sbírat informace o průtoku a vyhodnocovat je. Posléze z dat vyvodí, zda se jedná o standardní průtok, či o soustavné protékání, jež by mohlo značit problém. Pokud problém přetrvává, informuje majitele.
  • Chytrá domácnost – druhé z „chytrých řešení“ zapojuje domácnost. Podle ChytréBydlení jsou některá zařízení inteligentních domácností vybavená čidly, která zaznamenávají únik vody. V reakci na něj jsou pak schopná zavřít přívod vody.
  • Domácí revize – její pointou je jednou za čas obejít celou domácnost včetně zahrady a veškerá zařízení a kohoutky zkrátka a dobře zkontrolovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]