Ruční praní může být občas nutné i dnes. Nevadí, že automatické pračky disponují řadou pokročilých programů. Ne všechno se v nich dá vyprat a ne vždy se vyplatí zapínat pračku jen na jednu věc.
Musíte tedy občas něco prát tradičně ručně. Může to být něco z vlny nebo jemné látky. Je důležité tyto předměty prát efektivně a nepoškozovat je nesprávným zacházením. Než taková práce vůbec začne, je třeba udělat dvě věci. První je přečíst si etiketu, kde najdete informace o praní. Jsou na ní uvedeny informace, zda je potřeba věc prát ručně. Mohou však existovat i jiná doporučení, například jak teplá voda má při praní být. Všechny tyto instrukce musíte dodržovat. Druhá věc je připravit si lavor nebo jinou nádobu a prací prostředek.
Jak prát v ruce
Aby se ušpiněné oblečení pořádně vyčistilo, je nejlepší ho hned vyprat. Doslova. Svlékněte si špinavé oblečení a ihned ho vyperte. Nejenže je to nejjednodušší možný krok, ale je také velmi účinný. Není třeba zbytečně manipulovat s namáčením a používat další prací prostředky. Takové praní navíc zabrání hromadění velkého množství oblečení. Můžete prát více věcí dohromady, ale ne tmavé a světlé, ne bílé a barevné a musíte být opatrní s barvivy. Vyžaduje se stejná péče jako při praní v pračce.
Nejprve špinavé prádlo namočte do vody s pracím prostředkem (vhodné je také žlučové mýdlo) a promáchejte. Dbejte na to, abyste jemně otírali látku o sebe na více znečištěných místech. Poté, až budete hotovi s odstraňováním případných skvrn, nechejte oblečení chvíli ve vodě, asi na 15 až 30 minut. Pak prádlo prohněťte, aby se zbavilo nečistot. Následně vodu vyždímejte, vytáhněte prádlo a znovu ho namočte do čisté vody k opláchnutí.
Při praní dbejte na to, abyste látku neroztáhli. Je to tvrdá práce, ale zároveň musíte být jemní a pozorní. Po opláchnutí buďte obzvláště opatrní. Neždímejte prádlo příliš silně – nejlepší je vymačkat vodu hnětením. Oplachujte tak dlouho, jak je třeba. Prádlo můžete nechat chvíli ve vodě, abyste si tento úkol usnadnili. Věci, které je třeba prát v ruce, jsou obvykle choulostivé nebo se snadno naruší. Proto je třeba dbát na opatrnost i při jejich sušení. Často je nutné sušit je ve vodorovné poloze.
Navzdory doporučením někteří lidé perou v pračce i věci, které by se takto prát neměly. To způsobuje jejich rychlejší poškození. Ztrácejí střih a barvu, jejich materiál se zhoršuje. Ruční mytí představuje určitou námahu, ale věci, které to vyžadují, za to obvykle stojí.
Snadné tipy pro praní
Abyste si usnadnili práci, začněte s nejšpinavějšími předměty. Pak vyměňte vodu v umyvadle, jakmile se znečistí. Pokud můžete, použijte tekutý prací prostředek. Pokud máte po ruce pouze suchou verzi, ujistěte se, že je rozpustná ve vodě. Práškové vločky se později na vypraném oblečení změní v bílé šmouhy.
Začněte prát oblečení na nejšpinavějších místech. Pokud se jedná například o košili, můžete začít manžetami a límcem. Pro ruční praní velmi znečištěného prádla si můžete zakoupit speciální žebrovanou desku neboli valchu. Naše maminky a babičky s ní praly. Je levná, ale poměrně účinná.
Jak co nejefektivněji prát ručně
Ručně vyprané oblečení jemně opláchněte. Nadměrné odstřeďování a předení může látku zdeformovat a způsobit, že bude vypadat opravdu nehezky. Snažte se oblečení oplachovat šetrně. Pokud chcete, aby oděv uschl bez pomačkání, pověste ho na věšák. To platí pouze pro látky, které se příliš neroztahují.
Ponožky a spodní prádlo by se měly prát pouze ve stejné vodě a ve správném pořadí. Nejprve spodní prádlo a pak ponožky. Do vody můžete přidat speciální prací prostředky pro jemné tkaniny. Dbejte však na to, aby byl prací prostředek dobře vymáchán a oděv řádně opláchnut. V opačném případě hrozí riziko alergických reakcí nebo podráždění zvláště citlivých míst.
Zdroj: Goodhousekeeping