Rajčata jsou oblíbenou plodinou, kterou pěstuje snad každý zahrádkář. Rajčata však mohou být náchylná ke žloutnutí listů, jež mohou mít různou příčinu.
Žloutnutí listů rajčat ještě nemusí samo o sobě znamenat nic hrozného. Jakmile však zpozorujete změny na listech, měli byste rychle identifikovat, co vašim rajčatům chybí. Žloutnutí listů totiž může značit i počínající plísňové onemocnění. Pokud včas nezasáhnete, můžete v konečném důsledku přijít o velkou část úrody.
Příčiny žloutnutí listů rajčat
Žloutnoucí listy rajčat vždy značí, že rostlina nemá optimální podmínky pro svůj růst. Jednou z příčin může být přemokření nebo podmáčení. Přestože rajčata vyžadují častou zálivku, může se stát, že přílišné množství vody v půdě povede k hnilobě kořenů, nebo způsobí rostlině stres. V důsledku pak mohou listy začít žloutnout, a ty spodní dokonce i opadávat.
Žloutnutí listů může být způsobeno také nedostatkem živin, zejména dusíku, hořčíku nebo železa. Tyto živiny jsou nezbytné pro správný vývoj listů. Jejich nedostatek může vést k chloróze, která se projevuje žloutnutím listů se zelenými žilkami. Další častou příčinou je i napadení rostliny škůdci, jako jsou mšice, molice nebo svilušky.
Na plísně se vyplatí myslet dopředu
Asi nejhorší příčiny, které způsobují žloutnutí listů, jsou houbová, bakteriální a virová onemocnění, jež mohou rostlinu oslabit natolik, že nakonec uhyne. Je tedy nezbytné rostliny rajčat pravidelně kontrolovat a rychle zareagovat na možnou příčinu, která rostlině způsobuje nepohodlí. V případě plísňových onemocnění se rozhodně vyplatí prevence v podobě protiplísňových postřiků.
Jako prevenci plísní používejte domácí postřik z jedlé sody (jedna polévková lžíce na 4 litry vody). Použít můžete i neemový olej (dvě lžíce na čtyři litry vody). Výluh z česneku nebo cibule je také velmi účinný proti růstu plísní. Pokud je příčinou žloutnutí nedostatek živin, můžete je rajčeti dodat v podobě výluhu z kopřiv, které dodají dusík, nebo banánových slupek, jež zase doplní především hořčík.
Zdroj: Genialne