Rekonstrukce domu manželky prezidenta Kennedyho mu vrátila původní kouzlo

Rekonstrukce domu nemusí být jednoduchá, zvláště, pokud jde o historický objekt. Podívejte se, jak se se vším poprat. A co vás zaujme primárně? Jedno jméno. Jacqueline Kennedy Onassisová je i mnoho let po své smrti pro spoustu lidí velmi zajímavou osobností a pro ženy nestárnoucí módní ikonou. Dnes se ale nebudeme věnovat jejímu vytříbenému módnímu vkusu, podíváme se do místa, kde strávila část svého dětství. Letní sídlo její rodiny v East Hamptonu totiž prošlo nákladnou rekonstrukcí, a vypadá tak velmi podobně jako za dob, kdy tu Jacqueline trávila léto.

Rekonstrukci mají na svědomí dva významní newyorští architekti Reed a Delphine Krakoffovi, kteří koupili celý rozsáhlý pozemek. Jejich cílem bylo především to, vrátit domu jeho styl a atmosféru z první poloviny dvacátého století. Při rekonstrukci se řídili čtyřmi základními pravidly, která lze využít při rekonstrukci jakéhokoli staršího historického domu. Díky nim tak dům vypadá, jako kdyby se v něm zastavil čas či jako kdybyste se vy mohli vrátit zpátky v čase o mnoho desítek let.

Kontrola a výměna důležitých „maličkostí“

Před samotnou rekonstrukcí starších domů je vždy dobré důkladně zkontrolovat a případně opravit či zcela vyměnit staré systémy a struktury, které se vztahují k rozvodům vody, elektřiny či plynu. Stejně postupovali i manželé Krakoffovi. Dalším krokem byla oprava střechy a výměna starých oken za nová, ale vzhledově naprosto totožná.

Odstranění všeho nepůvodního

Další krokem bylo odstranění několika vrstev barev ze stěn. Díky tomu tak objevili i původní dubové obložení, které se nacházelo v obývacím pokoji, ale po mnoho let bylo překryto malbami. Zároveň také zjistili, jakými barvami byly stěny v jednotlivých místnostech původně vymalovány.

Nové musí vypadat jako staré

Pokud rekonstruujete starý historický dům, je důležité, aby vše na první pohled nezářilo novotou a moderností. To totiž celému domu ubírá na jeho kouzlu. Naopak, i to, co je nové, musí mít na první pohled na sobě patinu.

Nábytek a dekorace

Stejně tak nábytek a ostatní dekorace, které se rozhodnete v domě využít, musíte podle manželů Krakoffových vybírat skutečně pečlivě, ve stylu, který se do starého domu hodí. Oni měli tu výhodu, že mohli čerpat inspiraci ze starých fotografií, a nechali tak vytvořit repliky některých dekorací, jiné pořídili podle svých představ, ale v podobném stylu, aby celý dům působil jednotným dojmem. Zároveň každá jednotlivá místnost musí působit harmonicky a při rekonstrukci se zaměřili také na to, aby dodrželi původní barevné ladění jednotlivých místností.

 

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]