Používáte v kuchyni droždí? Nechte si nějakou část této suroviny i na zahradu. Droždí má mnoho pozitivních účinků, které lze využít na zahradě.
Droždí velice často přidáváme do těsta na pečivo. Vyrábí se z něj i oblíbený chléb, rohlíky, koláče a mnoho dalších potravin. Droždí má pozitivní účinky na činnost srdce, nervové soustavy a na správné trávení. Pozitivně působí na zrak, pokožku a pleť. Droždí obsahuje živé kvasinky, které způsobují to, že droždí nabývá na objemu (kyne).
Droždí jako hnojivo
Každá rostlina potřebuje ke svému životu výživu, kterou získává z půdy nebo z hnojiva. Hnojivo lze zakoupit v různých obchodech (například zahradnictví nebo hypermarkety). Lidé je nakupují hlavně v zahrádkářství, kde si často koupí i další rostliny. Použití hnojiva není nijak složité a většinou naleznete na zadní straně obalu návod.
Tyto hnojiva však nejsou příliš dobré pro časté použití, protože jsou velmi koncentrované. S vysokou koncentrací hrozí i přehnojení rostlin. Pokud umělé hnojivo použijete například na zeleninu, počítejte s tím, že zelenina nebude příliš zdravá. Pěstovaná zelenina do sebe nasákne chemické látky z hnojiva. Místo umělého hnojiva je dobré používat přírodní variantu, kterou je například droždí.
Pozitivní účinky droždí
Droždí je plné vitamínů skupiny B, hořčíku, sodíku, zinku, selenu, vápníku a železa. Velice pozitivně urychlují růst rostlin, zlepšují růst jejich kořenového systému a chrání zeleninu před plísňovými chorobami. Pokud potřebujete, aby vaše rostliny na zahradě nebo v domácnosti rostly správným tempem, namíchejte si hnojivo z droždí a dalších surovin. Po hnojivu z droždí se rostliny stanou pevnějšími a odolnějšími.
Jak připravit nezkvašené hnojivo
Prvním způsobem, kterým můžete dopřát rostlinám více živin, je nezkvašeným hnojivem. V tomto případě postupujte tak, že si vezmete kostku droždí (přibližně 100 gramů) a přidejte k ní 10 litrů vody z kohoutku. Kostku droždí pořádně promíchejte s vodou a nechte hodinu odstát. Po hodině lze takto připravené hnojivo aplikovat na rostliny.
Jak připravit fermentované hnojivo
Druhým způsobem je fermentované hnojivo. Je silnější než nezkvašené hnojivo a bude vám trochu déle trvat jeho příprava. Do velké nádoby nebo hrnce rozdrobte celou kostku droždí. Posypte ji celou sklenicí cukru. Po jedné až dvou hodinách přilijte 10 litrů vody. Směs zamíchejte velice důkladně a nechte týden odstát. Než budete hnojivo používat, zřeďte jej v poměru 1:40. Hnojivo používejte jednou za dva týdny.
Jak na postřik kvasnicemi
Postřik dokáže zahubit plísně, houbové choroby a mnoho dalších nemocí rostlin. Postřik si připravíte tak, že rozpustíte kostku droždí v 0,5 litrů mléka. Do směsi přidejte 10 litrů vody a lžíci šedého mýdla. Používejte tento postřik zhruba jednou týdně na napadené rostliny. Použití postřiku zanechá na listech stopy.
Zdroj: GardeningKnowHow