Senioři do domova důchodců nechtějí, raději volí bydlení v malých domech

Ještě před 20 nebo 30 lety bylo bydlení v domově důchodců snem, po kterém toužili senioři, kteří několik let vytrvale sháněli nebo jejich blízcí místo v některém z těchto zařízení. Domovy důchodců nebo ty s pečovatelskou službou patřily mezi oblíbenou volbu na stáří. Dnešní senioři však touží po něčem jiném, po svobodě a nezávislosti, proto ve chvíli, kdy se již nemohou starat o svůj dosavadní velký dům nebo byt, volí raději takzvaný minidům.

Minidomy jsou pro seniory řešením

Starat se o velký dům a prostornou zahradu? V určitém věku už nejsou síly na obhospodařování nemovitosti včetně pozemku, děti nemají časové a leckdy finanční kapacity zajistit údržbu, proto je možností velký dům za výhodnou cenu prodat a pořídit si minidům s malým nebo takřka žádným pozemkem.

Pro takové účely vznikají ve Spojených státech celé oblasti minidomů, kde senioři najdou možnost dál bydlet ve svém, navíc ve spojení s přírodou a s nabídkou služeb jim určených na míru. Velikost domů nebo bungalovů se pohybuje už od 13 m², standardně mívají mezi 15 a 20 m².

Terasa na posezení

„Co člověk v mém věku potřebuje?“ ptá se 72letá Bette Presleyová. Sama se nastěhovala do domu o 15 m². Jak sama říká, umožnilo jí to návrat k základům, protože si mohla ponechat jen základní osobní věci. „Ostatní není potřeba, navíc mohu žít v souladu s přírodou,“ podotýká seniorka v rozhovoru pro Sanluisobispo.com.

Její dům je totiž zcela autonomní, vybavený solárními panely. Nízká spotřeba a malá energetická náročnost jsou hlavními přednostmi těchto domů. Jejich obyvatelé k tomu tráví valnou část dne venku na venkovní terase nebo verandě, kde mohou odpočívat, ale nejsou zatíženi starostmi a vícenáklady spojenými s pozemkem.

Vhodné i pro vozíčkáře

„Dříve jsem bydlela v domě o 120 m² a velkým pozemkem, na údržbu už jsem neměla síly,“ vysvětluje Adele Smithová pro časopis Today Home, proč se rozhodla svůj dům prodat a koupit si minidům o 13 m². „Teď jsem doopravdy šťastná a mohu žít tak, jak chci,“ upřesňuje 61letá žena z terasy svého domečku v Oregonu. Malý dům se hodí pro skromné nebo nenáročné bydlení, ale majitelé si také pochvalují nízké náklady na pořízení a údržbu. Dalším velmi silným argumentem je možnost variability a uzpůsobení takto malých domů také pro vozíčkáře.

Chata na kolečkách nebo minidomek na základech

Většina amerických společností vyrábějících tyto minidomy je přizpůsobila a jsou na kolečkách, je možné je tedy přesunout na jiné místo dle aktuální potřeby. V Evropě je tento způsob složitější, v Česku naráží na lokální předpisy, proto se volí dřevostavby na klasických základech. I tak ale lidé ušetří, není potřeba velkého pozemku a náklady na pořízení jsou ve srovnání s klasickými domy minimální. Minidomy jsou tak velmi šikovnou variantou pro jednotlivce, mladé lidi nebo právě seniory.

Fotografie: Tumbleweed Houses

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]