Pracujete z domova? Potom nepodceňujte péči o duševní zdraví

Práce z domova má své nesporné výhody. Ovšem důležité je dodržovat určitá pravidla, aby byl člověk po fyzické i psychické stránce fit. Práce z domova mnohdy svádí k tomu, že člověk sedí dlouhé hodiny u práce a zanedbává sebe i další činnosti. Snadno tak sklouzne do běžné rutiny a přestane plánovat, věnovat se koníčkům a trávit čas s ostatními lidmi, což znamená, že společenský život stojí za starou bačkoru.

Práce z domova vám ušetří čas dojížděním do práce i náklady spojené s cestováním a vedením kanceláře mimo domov. Výhod má taková práce nespočet. Nicméně mimo výhod se za práci z domova ukrývají také určitá rizika. Když můžete doslova vyskočit z postele a jít pracovat, začnete žít tak trochu jako trosečník, obzvlášť, nemáte-li děti či alespoň psa. Někoho, kdo by odpoutal vaší pozornost, s kým musíte jít ven apod. Pracovat můžete de facto v pyžamu a od počítače si odskočit pouze v okamžiku, kdy vám začne kručet v břiše. Sedět celý den u PC určitě není nic, co by prospívalo psychice ani fyzičce.

Najděte si vhodné místo na práci

Nespojujte osobní život a práci dohromady. Na práci si najděte příhodné místo, které nebude souviset s odpočinkem a relaxací. V žádném případě nepracujte v posteli nebo v kuchyni na jídelním stole. Oddělte práci a mimopracovní život. Pracovní koutek by měl být příjemný, pozitivní, útulný.

Dělejte si pravidelné přestávky

Pokud byste byli zaměstnanci, pak máte ze zákona právo na přestávky. Nezapomínejte na ně ani doma. Udělejte si přestávku každé dvě hodinky a mimo jídla nezapomínejte na pravidelné protahování těla. Mozek i tělo krátkou regeneraci potřebují.

Stanovte si plán a dodržujte ho

Stanovování plánů vám usnadní práci. Nebude se tak stávat, že buď práci nedodržíte nebo naopak budete pracovat přespříliš. Ani jedno není dobré. Natavte si určitou hranici. Může to být splnění určitého úkolu nebo pracovní doba s přestávkami. To záleží na typu vaší práce, co je pro vás lepší.

Choďte pracovat i ven

Dnes existuje nespočet kaváren, kam můžete jít pracovat a vzít si sebou laptop. Bude-li to trochu možné, běžte alespoň občas vyzkoušet práci mimo domov. Může to být vyřizování emailů nebo cokoliv jiného, kdy vám nevadí přítomnost jiných osob a nemusíte se pekelně a v tichosti soustředit.

Práci doma si zpříjemněte

Zapalte si vonné svíčky, dejte si na stůl něco dobrého, uvařte si čaj nebo kávu, otevřete si okno a pusťte dovnitř čerstvý vzduch, pusťte si muziku, je-li to možné. Snažte se dělat věci, které vám práci příjemně okoření.

Rozdělte pracovní a soukromý život

Jestliže člověk pracuje z domova, nebývá většinou snadné říci si dost a jít se ven bavit. Mnoho lidí si myslí, že být pánem svého času je výhra. Ano, ale pokud s tím časem člověk dokáže správně naložit a rozdělit práci i soukromý život. Naučte se čas trávit i mimo domov. Najděte si nějaké koníčky, které vás donutí jít někam mezi lidi.

Obrázky: pixabay