Dvířka pračky mají svůj specifický tvar a ačkoliv se to možná zdá poněkud divné, má to svůj důvod. Zjistěte, proč tomu tak je.
Každá pračka, která se plní z přední strany, má speciální charakteristická kulatá dvířka. Některá více, některá méně, ale vždy jsou konkávní. Co to vlastně znamená konkávní? Je to odborné označení pro více známé slovo „vydutý“. Díky tomuto termínu se vám tvar dvířek jistě více objasní. Jak se ukazuje, nejde o nějaký umělecký záměr konstruktéra praček, ani o nesmyslný vynález. Taková konstrukce tohoto zařízení umožňuje chránit obsah bubnu před jeho poškozením.
Konkávní dvířka nejsou nesmysl
Pokud by byla dvířka pračky vypouklá, oblečení by se v tomto výběžku hromadilo, a nebylo by tedy důkladně vyprané. Konkávní dvířka neustále tlačí náplň dovnitř bubnu, díky čemuž se rovnoměrně namáčí, máchá a odstřeďuje. Nejenže omezují prostor uvnitř, ale také díky nim spotřebujete méně vody. Kdyby dvířka byla naopak plochá, oblečení by šlo směrem k těsnění, v jehož blízkosti by rozhodně být nemělo. Bylo by to velmi riskantní a poškodilo by to jak prané oblečení, tak samotný přístroj.
Pračky s vrchním plněním ovšem mají přece jen plochá dvířka. Je to proto, že v takové pračce se obsah drží na dně. Nic na něj netlačí, aby se pohnul k dvířkám. Proto je vyloučeno riziko zachycení na těsnění. Jestliže se po skončení praní nedají dvířka pračky nijak otevřít, neškubejte s nimi. Nesnažte se je otevřít násilím, protože vám to nebude k ničemu. Pokud tak učiníte, může dojít pouze k vážnému poškození vašeho zařízení. Tuto situaci můžete vyřešit buď tak, že počkáte několik minut a pak to zkusíte znovu, nebo odpojíte pračku a poté ji znovu zapojíte.
Ekologické čištění pračky
Čištění pračky je stejně nutné jako běžná údržba ostatních domácích spotřebičů. Díky tomu pračky méně selhávají a více se starají o šatník domácnosti. Prvním oblíbeným a velmi účinným domácím způsobem čištění pračky je použití jedlé sody. Čištění pračky jedlou sodou je velmi jednoduché. Stačí nasypat 1/2 jedlé sody do nádobky na prací prostředek a nastavit pračku na „prázdný“ prací cyklus. Teplota 90 °C vám pomůže odstranit nečistoty a vodní kámen.
Další, stejně účinnou metodou čištění pračky je použití kyseliny citronové. Stejně jako v případě jedlé sody nalijte kyselinu do nádoby na prací prostředek, nastavte teplotu na 90 °C a naprogramujte pračku na plný prací cyklus. Tentokrát však použijte ne polovinu, ale 1/3 šálku kyseliny citronové. Stojí za připomenutí, že odborníci radí pračku čistit alespoň jednou za měsíc. Systematické čištění pračky kyselinou citronovou ochrání přístroj před vodním kamenem a tvorbou plísní.
Zdroj: Genialne