Vodní kámen výrazně zkracuje životnost pračky. Odstranit ho je přitom poměrně snadné

Fotografie: Depositphotos

Během praní se v pračce hromadí a usazuje vodní kámen. Aby mohla pračka co nejdéle správně fungovat, je potřeba ji pravidelně odvápňovat. Vyzkoušejte jeden z těchto způsobů.

Pračka se stala nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Aby bylo prádlo po vyprání dokonale čisté a voňavé, je důležité se pravidelně postarat i o samotnou pračku. Pokud nebudete pračku pravidelně čistit a odvápňovat, pračka časem začne ztrácet svou funkci a nakonec přestane zcela fungovat. Naštěstí existují způsoby, jak vodní kámen z pračky snadno a účinně odstranit. Vyberte si jeden z těchto tří způsobů a čistěte pravidelně svou pračku.

Tři způsoby, jak zbavit pračku vodního kamene

Se správnou péčí vám bude pračka dobře sloužit co nejdéle. Abyste z ní odstranili nánosy vodního kamene, budete potřebovat jen těchto pár surovin. Zapomeňte na drahé speciální čisticí prostředky a zamiřte pro suroviny do kuchyně. Pračku však čistěte jen tehdy, je-li prázdná. V opačném případě by vám tyto směsi mohly poškodit oblečení a nedostaly by se ke všem usazeninám vodního kamene.

Použijte tabletu do myčky

K tomuto čištění pračky budete potřebovat 1 tabletu do myčky, 2 plné uzávěry aviváže, 10 polévkových lžic prostředku na mytí nádobí, 40 g kyseliny citronové a 100 ml vody. Nejprve tabletu do myčky v misce rozdrťte na jemný prášek a přisypte kyselinu citronovou. Následně přidejte aviváž, prostředek na mytí nádobí a čistou vodu. Celou směs dobře promíchejte, dokud se nevytvoří pěna, a nalijte přípravek do bubnu pračky. Nastavte mycí program na 60 °C a spusťte ho.

Fotografie: Pixabay

Pomůže vám kyselina citronová

Tento způsob mytí pračky je nejjednodušší. Jediné, co k němu budete potřebovat, je 30 g kyseliny citronové. Kyselinu citronovou jednoduše nasypte do zásobníku na prací prášek a spusťte prací program s maximální teplotou během praní. Tuto metodu k odstraňování vodního kamene používejte jednou za 3 měsíce, ale ne častěji.

Jedlá soda a ocet

K tomuto čištění si připravte 50 g jedlé sody, 50 ml čisté vody a 200 ml octu. Nejprve v míse smíchejte jedlou sodu s vodou a směs důkladně promíchejte. Následně tento roztok nalijte do zásobníku na prací prášek a do bubnu pračky nalijte 200 ml octu. Pračku spusťte na prací program s vysokou teplotou a nejdelší dobou praní.

Zdroj: Organizing

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]