Snadné rozmnožování tújí. Krásný keř může vzniknout i z jedné větvičky

Túje je opravdu šikovná rostlina. Je nenáročná a snadno se pěstuje. Vyroste vám v půdě i v květináči. Pořídíte ji v trpasličí či vysoké formě. Je pěkná na pohled a můžete si s ní stylově vyzdobit vaši zahrádku. Dovolí vám z ní vytvořit roztodivné tvary, které přilákají pozornost všech kolemjdoucích. Nejvíce se nám na ní líbí to, že vyžaduje pouze občasné zastřižení zahradnickými nůžkami. Jinak je to zcela bez starosti. Nejdůležitější je si osvojit pár triků.

Jak namnožit túji

Nejlepším způsobem je řízkování. Jde o to, že z jedné uříznete kousek a zasadíte ho do půdy. Z něj vzejde nová rostlina. Vyberte si větvičku, která je pro tento proces nejvhodnější. Vezměte ji a co nejblíže u kmene a utrhněte ji směrem dolů.

Na jejím konci by vám měl zůstat malý „ocásek“. Nad ocáskem ořezejte nejníže položené zelené výhonky. Dále si připravte

  • regulátor růstu (např. heteroauxin)
  • vodu
  • místo s půdou, kam řízky zasadíte

Takto připravené řízky svažte do větších svazků. Dále rostliny umístěte do regulátoru růstu na 6 až 24 hodin. Do směsi dejte pouze tu část rostlin, která bude v zemi. Pokud máte více druhů řízků, doporučujeme vím je uspořádat do kontejnerů či řad. Půda pro řízky musí být vzdušná. Nejlepší je substrát s rašelinou, pískem, kokosovým vláknem a agroperlitem.

Při sázení zvažte úhel rostlin. Druhy, které rostou rovně, by měli být zasazeny na přímo, zatímco plazivé do jemně šikmého úhlu. Sázejte také s ohledem na trajektorii Slunce. Strana řízku, která byla na mateřské rostlině vnější, by se měla zasadit směrem k jihu.

Dejte si pozor na ostré přímé světlo

Poté zasazení řízky řádně zalijte odstátou vodou. Je dobré místo nově zasazených tújí jemně zastínit, nebo je rovnou umístit do stinného místa. Pokud dodržíte všechny naše pokyny, během dvou až tří měsíců se budete těšit ze silných mladých rostlin se zdravými kořeny.

Fotografie: SAD.BEL Youtube

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]