Spalování dřeva škodí životnímu prostředí. V budoucnosti může podléhat zdanění

Fotografie: Alex McGregor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Spalování dřeva bylo donedávna považováno za klimaticky neutrální. Vědci však opakovaně varují, že tento obnovitelný zdroj energie je značným zdrojem emisí CO2.

V tuto chvíli považuje Evropská unie dřevo za obnovitelný a klimaticky neutrální zdroj, ačkoli v roce 2023 se uvažovalo o jeho překlasifikování, jak uvádí web Nature. Vědci dlouhodobě upozorňují na to, že ačkoli je dřevo zdrojem obnovitelným, není pravda, že by byl klimaticky příznivý, jelikož při jeho spalování se uvolňuje velké množství CO2.

Dřevo jako ekologická biomasa

Hlasy pro používání dřeva jako zdroje vytápění zmiňují to, že uvolněný oxid uhličitý absorbuje vegetace, která nahradí vytěžené stromy. Vědci však propočítali, že trvá desítky let (44–104 let), než nově narůstající vegetace skutečně pohltí takové množství CO2.

V ČR vytápí dřevem kolem 800 tisíc domácností, jak uvádí web Energožrouti. Pokud by se ukázalo, že vytápění dřevem má skutečně negativní dopad na životní prostředí, projevilo by se to okamžitě v podstatném zvýšení nákladů na topení.

Úspora energie během celého roku: Je třeba i hlídat tepelné úniky a kontrolovat topné systémy

Kdy také dřevo škodí

Problém při spalování může nastat i tehdy, jde-li o vlhké, či dokonce mokré dřevo, nikoliv vyschlé, jak uvádí web iRozhlas. Pak může docházet k produkci jemných prachových částic PM2.5. A ty negativní dopad na kvalitu ovzduší a následně lidské zdraví bezpochyby mají. Nutné je tedy topit suchým dřevem (vysychá 2–3 roky), a nikoliv dřevem čerstvým, tedy z letošní těžby. Spalování mokrého či syrového dřeva je nesmírně neekologické, neekonomické (obsahuje až 60 % vody), a dokonce může být i nebezpečné.

I peletková biomasa je vlastně dřevo
Fotografie: Pixabay

Spaliny obsahují velký podíl dehtu a ten může mít korozivní účinky v komíně. Což by mohlo vést až k fatálním následkům. Podmínky, které nastávají při spalování vlhkého dřeva, umožňují, aby synteticky vznikaly dioxiny. Což jsou nesmírně nebezpečné látky, neboť mají karcinogenní účinky. A při vdechování se mohou dostávat až do plicních sklípků – sdělil pro IRozhlas zástupce ČHMÚ.

Emise prachových částic z domácích topenišť na dřevo jsou údajně jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší v zimních měsících, uvádí v tiskové zprávě ČHMÚ. Tento druh znečištění může mít závažné zdravotní důsledky, včetně respiračních onemocnění, což dále zvyšuje ekologický a zdravotní otisk vytápění dřevem.

Čeká Čechy daň z topení dřevem?

Pokud by bylo dřevo zařazeno na seznam zdrojů poškozujících klima, pak bychom se pravděpodobně nevyhnuli zdanění topení dřevem. Tento krok by mohl výrazně ovlivnit ceny palivového dřeva a vést k dalšímu růstu nákladů na vytápění domácností. Což by zasáhlo především domácnosti na tomto způsobu vytápění závislé​. O dalších důvodech, proč netopit vlhkým dřevem, jsme na BydlímeÚtulně také napsali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*