Spojenec pro likvidaci mastnoty v troubě. Ve skříni tento poklad leží téměř v každé domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Mastnota je nepřítel, se kterým se pravděpodobně budete v kuchyni potýkat celý život. Nicméně je poměrně snadné se jí zbavit, a to díky jediné důležité přísadě.

Zázračnou přísadou, o níž je zde řeč, je jedlá soda. Je známým faktem, že jedlá soda bojuje s mnoha nepřáteli, jako je špína nebo plíseň – a snadno si poradí i s mastnotou. Jedlá soda je jedna z ingrediencí, kterou v každodenním životě mnoho z vás využívá. V domácnosti to totiž usnadňuje spoustu práce. Je však třeba poznamenat, že jedlá soda může být také použita ve prospěch našeho zdraví, a to zejména při zbavení se přebytečného tuku.

Jak snadno dostat mastnotu z trouby?

Na internetu je mnoho způsobů, jak snadno vyčistit dvířka trouby pokrytá tukem bez použití drsných chemikálií. Při využití této metody stačí troubu předehřát a nachystat si trochu jedlé sody a obyčejnou houbičku, nejlépe s drsným povrchem. Začněte tím, že nastavíte teplotu trouby těsně nad 150 stupňů Celsia a následně nastavíte časovač, který vám připomene, kdy ji vypnout. Ihned poté otevřete dvířka trouby a posypejte je trochou jedlé sody.

Jakmile jsou dvířka trouby teplá a posypaná jedlou sodou, namočte houbu do vody a připravte se na nejintenzivnější část procesu. Tou je pořádné vydrhnutí skleněných dveří trouby od přebytečné mastnoty a usazené špíny. Při drhnutí dávejte pozor, abyste desku nijak nepoškrábali. Jakmile máte vydrhnuto, vezměte utěrku nebo houbu, vymáchejte ji v čisté vodě a dvířka trouby otřete od zbytků vydrhnuté špíny. Půjde to snadno a od mastnoty budete mít na nějakou dobu klid.

Způsoby, jak jinak využít jedlou sodu

Protože má jedlou sodu většina lidí ve své domácnosti, je škoda ji nevyužít. Může vám totiž pomoci nejen s mastnotou, ale i v jiných sférách, ať už s úklidem, při vaření nebo v kosmetice. Prvním účinným trikem, se kterým vám jedlá soda v kuchyni zaručeně pomůže, je výskyt nepříjemného zápachu, a to odkudkoliv. Pomůže také při odstraňování vodního kamene nebo s čištěním trouby, myčky nebo pračky. A jedlou sodu lze také využít při mytí nádobí, aby se vám talíře a příbory krásně leskly.

Fotografie: Pixabay

Co se týče kosmetické péče, i tam vám jedlá soda může účinně pomoci. Pokud trpíte například na černé tečky a ucpané póry, trocha jedlé sody a bylinkového čaje je pro vás vhodným parťákem. Jestliže se vám zdá, že je vaše kůže a pleť mastná, opět se můžete obrátit na metodu s jedlou sodou, která vás může od pocitů mastnoty a špíny zbavit. To samé platí i pro mastné vlasy. Existuje mnoho způsobů, jak a kde jedlou sodu využít, ale rozhodně se s jejím použitím nikdy nezklamete.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]