V posledních dnech a týdnech naštěstí ve většině České republiky zapršelo, a tak zelenina na zahrádkách utěšeně roste. Ani česnek nezůstává pozadu. Na stroužky, které konzumujeme nejčastěji, je sice ještě příliš brzy, ale už nyní můžete využívat mladé lístky vašich rostlinek. Jarní výhonky se skvěle hodí k dochucení vařených jídel i salátů, a navíc vám pomohou chránit se před jarními nachlazeními.
Při nesprávné péči se ale může stát, že výhonky česneku zežloutnou a přijdou o chuť i vitamíny. Jak žloutnutí lístků zabránit vám prozradíme v dnešním článku.
Je to snazší, než byste čekali
Starat se o česnek naštěstí není žádná velká věda a ta trocha námahy se vám bohatě vrátí na lepší a chutnější úrodě. Princip je jednoduchý – je třeba zajistit, aby vaše rostlinky byly zdravé a silné. A je třeba si proto uvědomit, proč vlastně česnek žloutne.
Kromě nepříznivých povětrnostních podmínek a ranních mrazíků, proti nimž budete těžko bojovat, jde hlavně o nedostatek živin v půdě a nedostatečnou výměnu kyslíku v kořenovém systému.
Hnojení a silný déšť
U některých aktivit je nutné se také zamyslet nad načasováním. Pohnojíte-li svou zahrádku několik dní před prudkým deštěm, je pravděpodobné, že voda většinu dodaných živin spláchne buďto níže do podloží, kam už kořeny vašich rostlinek nesahají, nebo do nižších poloh, máte-li bylinkovou zahrádku v nerovném terénu.
Silný déšť zvládne živiny vyplavit také z květináčů a truhlíků. Pokud tedy hnojíte, sledujte předpověď počasí. Tahle rada se samozřejmě netýká jen česneku, ale všech rostlin, které nemají příliš hluboký kořenový systém.
Co tedy dělat
Odborníci se shodují na tom, že při dodržení následujících rad se vašim rostlinkám skvěle povede. A vy si tak na česneku i jeho výhoncích zaručeně pochutnáte. Hnojení byste měli opakovat zhruba po deseti dnech.
- Načechrejte půdu mezi jednotlivými řádkami, a pokud je to možné, také mezi stonky. Připravíte tím také prostor pro dusíkaté hnojivo – to česnek potřebuje zejména v květnu a červnu.
- S hnojením to nepřehánějte, na malé rostlinky stačí malé dávky. Obvykle stačí jedna polévková lžíce dusičnanu amonného nebo močoviny na deset litrů vody.
- List a kořeny můžete přihnojit také tinkturou z pampelišky nebo kopřivy.
- Pamatujte, že organická hnojiva jsou lepší než syntetická. Váš česnek ocení třeba ptačí trus. Ten je vhodné využít, pokud u vás často prší.
Fotografie: Freepik