Bylinky v kuchyni aneb zdraví, které můžete mít vždy na dosah ruky

Mít bylinky nebo dokonce i nějakou tu zeleninu vždy po ruce, je zkrátka bezva. Bylinky poskytují nejen zajímavější chuť pokrmům, ale i řadu prospěšných vlastností pro lepší zdraví. Mimo jiné jsou i atraktivní výzdobou interiéru. Pěstovat je můžete i v případě, že nemáte zahrádku či balkon. Existuje více možností, jak je pěstovat.

Buď klasickým způsobem v truhlíku či květináči, přičemž jsou lepší volbou samozavlažovací květináče nebo je lze pěstovat v nádobách s vodou. Ať už přímo určené nádoby pro tento typ pěstování nebo klidně i v zavařovacích sklenicích. A ještě je tady jedna možnost. Jsou to inteligentní květináče se samozavlažovacím systémem a LED osvětlením. Kterému typu pěstování dáte přednost, to záleží jen na vás.

Pěstování bylinek v truhlíku

Tento typ klasického pěstování vyžaduje květináče nebo truhlíky, zeminu a případně i nějakou výživu. Tu si můžete koupit nebo používat domácí zdroje. Důležité je pouze nedávat do jednoho truhlíky bylinky s rozdílnými požadavky na pěstování a zálivku.

Pěstování bylinek ve vodě

Bylinky jako je máta, šalvěj, meduňka, bazalka i další, lze pěstovat dokonce ve vodě. Jen je potřeba odstranit spodní listy z rostlinky, jinak by zahnívaly ve vodě. Pro tento způsob pěstování je ideální dešťová voda, ale může být i voda z kohoutku, kterou necháte přes noc odstát. I zde je dobré občas přidat do vody výživu. Vodu je nutné alespoň jednou týdně měnit. Je jedno, zda zvolíte průhlednou či neprůhlednou nádobu. Průhledná dá vyniknout hezké struktuře stonků, ale zase je potřeba častěji měnit vodu – v průhledné nádobě se rychleji tvoří řasy. Existují i přímo dekorativní nádoby pro tento typ pěstování bylinek.

Ať už pěstujete bylinky v truhlíku klasickým způsobem nebo ve vodě, potřebují minimálně 6 hodin denního světla. Umístit je můžete na poličky, zavěsit, ale i různě rozmístit po kuchyni. Záleží, co se vám nejvíce líbí a přijde vám jako ideální.

Pěstování v chytrém květináči

Tento typ pěstování je ideální především v zimním období, kdy je denního světla méně. Pořizovací cena je v tomto případě vyšší, ale určitě se to vyplatí. Zvlášť pokud bylinky kupujete pravidelně a často. Výtečné je to i tehdy, máte-li doma méně slunečního svitu. I bez zahradnických zkušeností s minimem námahy sklidíte bohatou úrodu. Kořeny rostlin jsou po celou dobu zásobovány optimálním množstvím živin, kyslíku a vody. LED osvětlení spolu s nano půdou zajišťují optimální růst rostlinek a dělají tak vlastně veškerou práci za vás.

Fotografie: Salisburygreenhouse, Etsy.com, Igrow